STALO SE TOHOTO DNE: 11.10.

11

Dnes máme 11. říjen. A když někteří pseudopolitici zrovna neslaví svátek, tak na tento den připadá spousta výročí. Stalo se i Vám něco pamětihodného (trapného, vtipného, smutného, …) v tento den? Jestliže ano napište nám! Rádi si to přečteme a bude-li to stát za to, něco i uveřejníme. Nyní však zpět k našemu pořadu.

A jak to bývá, vezmeme si to pěkně chronologicky. Vždy se snažím pátrat co nejhlouběji v minulosti, ale nyní začneme až v roce 1138. V tento den zastihlo město Aleppo v Sýrii obrovské zemětřesení. Dokonce třetí nejsmrtonosnější v historii, dle dostupných pramenů zahynulo na 230 000 osob. Jak by to asi vypadalo při dnešním zalidnění planety?

zdroj: www.forum.ford-club.cz
zdroj: www.forum.ford-club.cz

No, poskočíme dál, konkrétně do českých luhů a hájů roku 1424. Bouřlivá doba. A jednooký vojevůdce padnul u Přibyslavi. Ano, Jan Žižka z Trocnova, který to dotáhl od zbojníka na hejtmana – nepřipomíná Vám to něco?
Papež Řehoř XIII. udělal roku 1582 celkem punkovou věc. Zavedl v současnosti celosvětově uznávaný Gregoriánský kalendář. To se ovšem nelíbilo protestantům, proto vznikly obrovské rozepře a trvalo léta, než byl přijat plošně. To je i důvod proč například Rusko či Řecko slaví Vánoce až o třináct dní později, ortodoxní křesťanství to má posunuté, protože se řídí juliánským kalendářem. Prostě strašně moc komplikací, představte si, že by místo 11. října bylo najednou 24. října. Vraťte mi zpět mých 13 dní života!!
Ale nezastavujeme, máme toho ještě spoustu před sebou.
Rok 1634. Obrovské záplavy postihly kus Německa a Dánska, umřelo 15 000 – teda těch co našli, spousta jich odplavala. Americká válka o nezávislost zažila roku 1776 velkolepou námořní bitvu mezi Brity a Američany. Britové je rozmetali na kusy, ale zpomalili svůj postup o jeden celý rok.

zdroj: en.wikipedia.org
zdroj: en.wikipedia.org

Zůstaneme za mořem a rovnou ve Washingtonu. Protože zde roku 1890 byly založeny Dcery americké revoluce. Nezisková, vzdělávací a prestižní společnost. Každý chce někam patřit, asi patriotismus nebo co.