Známe to z vlastních zkušeností, ale i taky z jednoho známého kulinařského pořadu z televize – často nám na stůl přistane jídlo, které se prostě nedá jíst. Ale myslíme si, že vždy to ještě nějak v normě. Jídla, které ale uvidíte v tomto článku jsou už opravdu moc! A to si představte, že ve svých zemích se jedná o opravdové pochoutky! Fůj!
Cuy
Nic pro milovníky zvířat, a už vůbec nic pro chovatele morčat! Jak už jistě tušíte, jedná se o ugrilovaná morčata, která jsou servírována i s hlavou. Tuto specialitu si vychutnávají zejména v Peru, kde se ročně odhadem zkonzumuje asi 65 milionů kusů.
Casu marzu
Pod zvláštním názvem by se mohlo ukrývat cokoliv a málokoho by asi napadlo, že jde o druh sýru vyráběný na Sardinii. Tento druh sýra je ovšem záměrně infikován larvami sýrorodky drobné (asi 4mm dlouhá moucha, jejíž larvy jsou ale 2x větší a napadají potraviny). Sýr se pojídá ve vysokém stadiu rozkladu spolu s živými larvami. U nás je prodej tohoto sýra, díkybohu, z hygienických důvodů zakázán.
Sannakji
Tato specialita již podle názvu pochází z Asie, konkrétně z Korey. Tento pokrm se vám opět bude ještě hýbat na talíři, jelikož jde o malé chobotničky, které se zaživa nakrají na malé kousky a podávají se spolu se sezamovým olejem. Při servírování již tedy chobotnička na živu není, chapadla se však mohou ještě trochu kroutit!
Haggis
Na tento pokrm narazíte nejčastěji ve Skotsku. Zde ale alespoň máte jistotu, že se vám jídlo na talíři hýbat nebude. Jde o ovčí žaludek, ve kterém se vaří ovčí vnitřnosti, jako například plíce, srdce nebo třeba játra. Do směsi se však přidávají i normální věci jako cibule nebo koření. Tento skotský národní pokrm se nejčastěji podává se šťouchanými bramborami.
Opičí mozečky
Tato lahůdka se neskrývá za žádný speciální název, takže je hned každému jasné, o co jde. V asijských zemích jsou mozečky považovány za specialitu. Tento kulinářský kousek je v Asii však vyhrazen jen těm nejbohatším.