Po dlouhou dobu se věřilo, že člověk se narodí s vrozenou inteligencí, kterou může a nemusí využít, ale nezmění ji. Vědci nyní dokázali, že můžeme svůj potenciál nejen zvýšit, ale zároveň se u toho bavit. Víme, že při učení se novým věcem vytváří mozek nové nervové dráhy, díky kterým funguje lépe a rychleji.
Zde je seznam 7 aktivit, které dle vědců dělat pro zvýšení vaši inteligence:
1. Hrát na hudební nástroj
Hra na hudební nástroj je na prvním místě, neboť pomáhá s kreativitou, analytickými schopnostmi, jazykem, matematikou, motorickými dovednostmi a mnoho dalším.
Někteří lidé však namítají, že hraním týmových sportů můžete tyto schopnosti zlepšit také.
Ale to, co dokáže pouze hraní na hudební nástroj, je posílení “corpus callosum”, které spojuje obě mozkové hemisféry. To může pomoci vaší výkonosti, paměti, řešení problémů a celkové funkci mozku nehledě na váš věk.
2. Číst
Výhodou četby je, že nezáleží na tom, jaký žánr a jakou knihu zrovna čtete, účinek je vždy stejný.
Četba redukuje stres, pomáhá při řešení problémů, napomáhá empatii, dodává více pohledů na různé věci, pomáhá vám spojovat si dohromady informace a spoustu dalšího.
3. Pravidelně cvičit
A když píši pravidelně, opravdu myslím pravidelně. Pouze při pravidelném cvičením jsou buňky
zaplavovány BDNF, což je protein, který zlepšuje paměť, podporuje růst mozkových buněk, pomáhá při učení, koncentraci a porozumění.
4. Učit se nový jazyk
Nejen, že se dorozumíte s více lidmi, což vám přinese více příležitostí a možností do života, ale zároveň podpoříte svou paměť a duševní rozvoj. A opět samozřejmě sem patří i řešení problémů a rozhodování.
5. Trénovat “kumulativní učení”
Je to podobné, jako učit se jazyk. Postupně přidáváte slovíčka, gramatiku, věty atd. Postupným přidáváním a neustálým opakováním si tak věci lépe zapamatujeme. A tato technika se dá používat v podstatě v každém oboru, nejen při učení jazyka.
6. Procvičovat mozek
Sudoku, puzzle, křížovky, hádanky, karetní hry, deskové hry, video hry… To všechno pomáhá zvýšit vývoj změn v mozku. Pomáhají nám vidět věci z jiného úhlu pohledu a pomohou nám porozumět příčinám a efektům chování a emocí. Naučíme se novým způsobům a naše schopnosti se zlepší.
7. Meditovat
V roce 1992 pozval Dalai Lama vědce Richarda Davidsona, aby studoval jeho mozkové vlny během meditace a zjistil, zda může ovládat, vytvářet specifické mozkové vlny na povel, myslí.
Díky meditaci si můžete nejen odpočinout a odreagovat se, ale můžete se také dostat hlouběji do své mysli, vzpomínek a pomáhá vám také se lépe soustředit.