Restaurátora lze přirovnat k neurochirurgovi, který nemá právo udělat chybu. Pokud zvolíte nesprávné rozpouštědlo pro odstranění staré, ztmavlé vrstvy laku, můžete celý obraz odstranit ze staletého plátna jedním tahem. V této práci není dobré spěchat a nepozornost se zde neodpouští. To je důvod, proč restaurování 1 cm obrazu od mistra může trvat až šest měsíců. \Pojďme se teď na některé úchvatné proměny podívat.
1. Žena v červeném (1618) 200 let krásy zmizelo pod silnou vrstvou špíny, dokud ji Philip Mold neodstranil a neukázal světu, jak obraz vypadal před 400 lety.
2. Restaurátor zvolil metodu šetrného omývání.
3. Temný a pochmurný portrét dvojčat sester z 19. století znovu zazářil.
4. Restaurátor při práci.
5. Kristus od Jana van Hemessena (16. století) byl považován za příliš provokativní dílo. Dnes vidíme jak originál vypadal.
6. Portrét Isabelly Medici (16. století) byl téměř zničen a označen za falešný, protože jej restaurátor změnil nad rámec uznání.
7. Obraz Babadina V. byl přijat k restaurování v katastrofálním stavu. Jak plátno, tak poškozený nátěr byl opraven.
8. Portrét princezny Henrietty Anny Stewartové (1665) byl očištěn od starého laku, špíny, veškerého poškození a hned vypadá jako nový.
9. Okouzlující dívka z konce 18. století byla zachráněna z vrstev potemnělého laku, popírající světelné tóny obrazu.
10. Ztracený portrét Charlese Dickense (1843), namalovaný Margaret Gillis, byl náhodně objeven v Jižní Africe v krabičce s cetkami a zachráněn z vrstvy plísní.
11. Po restaurování obrazu můžete doslova pocítit, jak ranní světlo zaplavuje hrad.
12. Zde dokonce i doplnili chybějící kusy plátna.
13. Ve správných rukou mohou být obrazy nesmrtelné.
14. Svatá mučednice Kateřina v Alexandrii, 19.století
15. Tento proces opravdu vypadá jako magie.
Co restaurátoři dokáží je opravdu úctyhodné. Díky nim se stávají obrazy nesmrtelnými a tak naše historie jen tak nezanikne a zůstane nadále zachována. A co říkáte na jejich práci vy? Chtěli byste to někdy dělat?
Čerpali jsme z adme.ru