in

15 otázek dětí, na které ne každý dospělý dokáže odpovědět!

pixabay.com reddit.com
Reklama

Všechny děti jsou velmi zvídavé, a proto kladou rodičům a prarodičům spoustu otázek, na které samy někdy neznají odpověď. I když dítě říká směšné otázky jako „proč je nebe modré“ a „kde se v noci skrývá slunce?“, tak se nad tím na chvíli pozastavte a zamyslete se. Znáte i vy odpověď?

1. Proč bobři staví hráze?

Bobři staví hráze, aby chránili rybníky před predátory (kojoty, vlky a medvědy) a během zimy si zajišťovali snadný přístup k potravě. Zajímavé je, že bobři pracují v noci a jsou velmi zručnými staviteli.

wikipedia.org wikipedia.org

2. Proč na drátech visí boty?

Obuv se hází v Severní a Latinské Americe, Evropě, stejně jako v Jižní Africe, Austrálii, Rusku a některých dalších zemích. Není jisté, odkud pochází tradice házení bot svázaných tkaničkami na dráty. Jedna věc je však jistá – tato akce nemá žádný praktický účel. Někteří to dělají z chuligánských pohnutek, jiní to dělají jako rituál, například u příležitosti konce školního roku nebo nadcházejícího manželství. Je také možné, že takový směšný zvyk vznikl mezi vojenským personálem, který po absolvování základního výcviku nebo při odchodu ze služby hodil boty na dráty v rámci iniciačního obřadu.

reddit.com

3. Proč patří meloun mezi bobule?

Z hlediska botaniky se bobule nazývají plody, které mají silnou slupku, šťavnatý střed a uvnitř obsahují semena. V každodenním životě lidé obvykle nazývají bobule jakýmkoli malým dužnatým ovocem (bez ohledu na jeho botanickou klasifikaci), například rybíz, angrešt, jahody atd.

pixabay.com

4. Proč medvědi přezimují?

Pouze někteří medvědi (hnědí, himálajští) v zimě usínají. Tato zvířata se živí hlavně rostlinnou potravou (bobule, žaludy, ořechy, kořeny, hlízy a stonky bylin). Vzhledem k tomu, že v období sněžení je extrémně obtížné takové jídlo najít, naučili se medvědi přezimovat.

wikipedia.org

5. Proč vlci vyjí na Měsíc?

Vlci ve skutečnosti na měsíc nevyjí. Vytí je přímý způsob komunikace na velké vzdálenosti. Tento způsob komunikace je obzvláště důležitý v oblastech, kde jsou vlčí území obrovská. Vytí může ostatní informovat o poloze vlka, varovat před dravcem nebo kořistí. Je třeba poznamenat, že vlci vyjí nejen v noci, ale i ve dne.

pixabay.com
Reklama

6. Proč se nazývá „mrtvá smyčka“ zrovna „mrtvou“?

„Mrtvá smyčka“ v letectví je akrobacie, ve formě uzavřené smyčky ve vertikální rovině. V Rusku je také známá jako „Nesterovova smyčka“. Smyčka se nazývá „mrtvá“, protože se nejprve počítala pouze teoreticky na papíře, ale v praxi se neprováděla. A první pokusy o provedení tohoto čísla skončily neúspěchem. Navíc letadla tehdy nemohla odolat přetížení vznikajícímu během tohoto manévru a byla zničena a piloti obvykle zahynuli.

pixabay.com

7. Proč se některé knihy nazývají „Červené knihy“?

Červená kniha je většinou kniha o vzácných a ohrožených zvířatech, rostlinách a hubách. Barva byla zvolena proto, aby měl seznam smysluplný význam, protože červená symbolizuje mimo jiné nebezpečí. V dnešní době byl ale tento pojem rozšířen i jako nevhodná četba pro lidi mladší 18 let.

pixabay.com

8. Proč nám kručí v břiše? A co to kručení vůbec je?

Peristaltika je řada vlnových svalových kontrakcí, které přesouvají potravu trávicím traktem. Tyto pohyby vytvářejí vrčení a dunění v žaludku, když jsou střeva prázdná. Proces peristaltiky je neměnný.

pixabay.com

9. Proč mraky nespadnou na zem?

Mraky jsou v podstatě malé kapičky vody nebo vodní ledové krystaly. Kapičky vody v oblaku jsou neuvěřitelně malé – až do velikosti 1 mikrometru. A padají, jen velmi pomalu. Jejich pokles navíc zpomalují vzestupné proudy vzduchu ze země. Když hmotnost částic dosáhne určité úrovně, překonají tyto proudy a začnou padat dolů. My tento jev známe jako déšť.

wikipedia.org

10. Proč jsou stromy nabílené?

Za prvé je to tradice, která zbyla ze sovětských časů. Zadruhé, bělení chrání stromy před houbami a bakteriemi. A už vůbec ne od hmyzu a slunce, jak se mnozí domnívají. Je legrační, že pokud jsou vedle stromu betonové nebo dřevěné sloupy, jsou také nabílené.

pixabay.com

11. Co jedí netopýři?

Většina netopýrů se živí hmyzem. Jiné druhy také rádi konzumují ovoce, nektar nebo pyl. Existuje několik druhů netopýrů, kteří šťastně jedí ryby, žáby a malé savce.

pixabay.com

12. Proč se hvězdy třpytí?

Třpyt hvězd je způsoben průchodem světla různými vrstvami atmosféry. Kromě toho je blikání vždy výraznější v blízkosti obzoru než v blízkosti zenitu (přímo nad hlavou). Protože světlo z hvězd blízko obzoru prochází silnější vrstvou atmosféry.

pixabay.com

13. Proč se člověk červená hanbou nebo z rozpaků?

Člověk se červená, když prožívá silné emoce, například když je naštvaný, ustaraný, v rozpacích, nebo, když se stydí. V tomto případě se zapne nervový systém, který přerozděluje energii tak, aby svaly na obličeji dostaly většinu krve a energie. Také se zrychluje tep a dýchání, zorničky se rozšiřují. I ty nejmenší cévy se rozšíří, krev spěchá do tváří a obličej zčervená. Lidé nejsou schopni tento proces ve svých tělech nijak kontrolovat.

blushing bachelorette

14. Proč včely potřebují med?

V létě včely sbírají květinový nektar, ze kterého se vyrábí med. Potřebují jej k jídlu v zimě, protože si nemohou jinde najít jídlo. Med je ideální pro včely. Je plný živin a je vysoce energetickým jídlem, protože obsahuje hodně cukrů.

pixabay.com

15. Proč se loď nepotopí?

Zdálo by se, že železná loď by se měla potopit, protože je těžší než voda. Ale ve skutečnosti zde funguje zákon fyziky formulovaný Archimédem. Podle tohoto zákona je každé těleso ponořené v kapalině vystaveno vztlakové síle rovnající se hmotnosti kapaliny vytlačené tělesem.

pixabay.com

Některá fakta jsem netušili ani my! Osobně nás nejvíce překvapilo kručení v břiše a fakt, že melou patří mezi bobule. A věděli jste, že rajče není zelenina, ale ovoce? Dnešek je plný nových věcí!

Čerpali jsme z adme.ru

Reklama