Někdy může být obtížné se zbavit předem vytvořených představ o zdravém stravování. Často se ale přitom kvůli nim připravujeme například o krásnou postavu. Proto jsme se dnes rozhodli sepsat a zmínit některé z nejpopulárnějších mýtů o zdravé stravě. Jste připraveni?
Mýtus č. 1. Jíst po 18:00 je škodlivé pro vaše zdraví
Tato pověra je stará jako lidstvo samo. S naším tempem života není jídlo po 18:00 jen zdravé, ale dokonce i rozumné. Mnoho lidí dnes jde spát později než naši předkové a hlad by mohl poškodit naše zdraví. Pravdou je, že byste neměli jíst později jak tři hodiny před spaním a večeře by měla být lehká.
Mýtus č. 2. Tuk je škodlivý
Tuk je často považován za špatný pro naše zdraví a postavu, ale není to úplně pravda. Bez tuku nemůžeme normálně strávit jídlo. Pomáhá vstřebávat vitamíny A a E, a pokud ve vašem těle není dostatek tuku, téměř přestane produkovat hormony. Nedostatek tuků má také za následek rychlejší stárnutí pokožky a poškození jater. Nejlepším nápadem by bylo jíst méně jídla, které obsahuje skrytý a obvykle nezdravý tuk, jako jsou klobásy, majonéza, sušenky nebo koláče.
Mýtus č. 3. Mlsání je nezdravé
Nějaké to občerstvení je nutností. Pokud vám záleží na vašem zdraví, měli byste čas od času doplňovat energii. Tyto náplně by však měly být vyvážené: dejte si například ořechy nebo ovoce.
Mýtus č. 4. Všechny biopotraviny jsou zdravé
Produkty označené jako „ekologické“ (tj. Vyráběné bez GMO, pesticidů nebo přísad) se často neliší od svých běžných protějšků, s výjimkou jejich vysokých nákladů.
Mýtus č. 5. Je třeba se vyvarovat sacharidů
Existují jednoduché a složité sacharidy. Ty jednoduché najdete v cukru, čokoládě, medu, marmeládě, sladkém ovoci a nápojích, bílém chlebu a bramborách. Pokud však chcete jíst zdravě, připravte se na složitější sacharidy, jako jsou obiloviny, fazole, bobule, zelenina a zelenina.
Mýtus č. 6. Ovoce a zelenina nejsou po zmražení tolik zdravé
Moderní technologie zmrazování vám umožňují uchovat téměř všechny zdravé prvky těchto potravin.
Mýtus č. 7. Oddělení živin vám pomůže zhubnout
Enzymy produkované zažívacím traktem jsou schopné manipulovat s bílkovinami, tuky a sacharidy současně. Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by jejich oddělení jakýmkoli způsobem pomohlo. Lidé, kteří si zvolí tuto dietu, jsou při výběru jídla obvykle velmi důkladní; snižují spotřebu energie a tím hubnou.
Mýtus č. 8. Tmavý chléb je zdravější než bílý chléb
Pokud je chléb hnědý, nemusí nutně obsahovat hodně vlákniny. „Zdravá“ hnědá barva může být způsobena karamelem v těstě. Energie obsažená v hnědém chlebu je téměř stejná jako v bílém chlebu a v obou případech byste mohli přibrat. Zdravější možností je celozrnný chléb.
Mýtus č. 9. Šťávy jsou stejně prospěšné jako samotné ovoce
Šťáva z ovoce neobsahuje téměř žádnou vlákninu a množství vitamínů a minerálů jako samotné ovoce. Proto je lepší jíst čerstvé ovoce, kdykoli můžete.
Mýtus č. 10. Sushi a jarní závitky jsou dietní jídlo
Pokud jíte jen sushi a rohlíky, pravděpodobně příliš nepřiberete. Bílá rýže použitá k výrobě těchto potravin však není nejzdravějším produktem. Skutečnými viníky jsou sójová omáčka, majonéza a mastný sýr – výrobky, díky nimž v krátké době přiberete na váze.
Tak co, dámy a pánové? Kolika z těchto 10 mýtů o zdravé stravě jste znali, už někdo slyšeli, nebo v ně dokonce věřili? Popravdě, my to tak měli asi u 6 z nich. Proto jsme upřímně rádi, že jsme je mohli dnes vyvrátit.
Čerpali jsme z brightside.me