Spousta Čechů se každé léto vydává na dovolenou právě k Jadranskému moři. Zde jsou však letos už od března místy přemnožené medúzy. Jedná se o chorvatskou Istrii, italský Terstský záliv či slovinské pobřeží. Tito žahavci tvoří na hladině slizký povlak a problémy tím dělají hlavně rybářům. Negativně mohou ovlivnit také turistickou sezónu, koupat byste se s nimi totiž rozhodně nechtěli.
Za masivní množení medúz může více faktorů. Jedním z nich je pravděpodobně oteplování moře, které je pro nás nepatrné, ale pro bezobratlé živočichy velmi významné. To mimo jiné uvedla výzkumnice Valentina Tirelliová z Národního institutu oceánografie a aplikované geofyziky. Dalším faktorem je třeba severovýchodní vítr bora. Voda díky němu cirkuluje z větších hloubek a tím se medúzy dostanou blíž k pobřeží.
Nejvíc jejich výskyt aktuálně trápí rybáře, kteří nemohou ani vyplout na moře. V Chorvatsku to trvá již od konce loňského roku. Medúzy obalují nebo trhají rybářské sítě, protože jsou velké a těžké. Jedná se konkrétně o druh s názvem kořenoústka plicnatá. Její klobouk dosahuje průměru až 90 cm a podle rybářů váží kolem 8 kg.
Rozmnožování kořenoústek tzv. kvetení většinou netrvá déle než pár týdnů, zde se jedná o velmi netypický jev. Částečně za to může i mírnější zima. Právě v zimě totiž dochází k redukci populace díky nízkým teplotám. Letos k tomu jak se zdá nedošlo.
Oprávněně se začaly mezi místním obyvatelstvem šířit obavy z nadcházející turistické sezóny. Již v minulosti byla kvůli výskytu medúz byť jiného druhu, uzavřena některá pobřežní letoviska právě v Chorvatsku, Slovinsku a Itálii. Kořenoústky sice nejsou pro člověka nebezpečné, to jen v případě citlivějších jedinců, ale jejich masový výskyt by zřejmě znemožnil koupání v moři.
Všichni doufají, že se situace zlepší a v létě už po medúzách nebude ani památky. Nebo alespoň ne v takovém množství jako nyní. A co vy? Chystáte se na dovolenou do těchto míst?
Čerpali jsme z novinky.cz, idnes.cz