Vše, co má začátek jednou skončí a výjimkou není ani náš vesmír. Nemůžeme si sice být stoprocentně jistí ani tím, jak začal, ale nejpravděpodobnějším začátkem našeho vesmíru byl tzn. Velký třesk, kdy se vesmír začal před 13,8 miliardami let rozpínat z miniaturního bodu s obrovskou teplotou a hustotou blížící se nekonečnu. Tuto teorii v současnosti uznává většina vědců a astronomů. Pokud bychom se však měli podívat na konec vesmíru, zde už je to o dost složitější, protože se díváme do velmi vzdálené budoucnosti. Je však několik teorií a my se nyní podíváme na tři nejpopulárnější!
1. Návrat do počátečního stádia
První scénář je takový, že vesmír se znovu vrátí do jeho počátečního stádia, tedy do malého bodu s extrémně vysokou hustotou. Gravitační síla vesmíru není tak vysoká, jako síla rozpínání vesmíru a díky tomu se vesmír neustále rozpíná. Pokud by však nastalo, že by gravitační síla překonala sílu rozpínání, vesmír by se naopak začal smršťovat, což by mohlo znamenat další velký třesk. Teoreticky by tak vesmír, ve kterém žijeme, mohl být již několikátý v pořadí, protože by toto byl nekonečný proces.
2. Rozpadnutí veškeré hmoty
Vesmír se rozpíná čím dál rychleji. Současně s tím se rozpíná i prostor mezi jednotlivými galaxiemi a planetami, je zde však dostatečně silná gravitace na to, aby to udržela pohromadě. Může se však stát, že se rozpínání zrychlí natolik, že už na to nebude stačit ani gravitační síla. Postupně by se tak rozpadly všechny galaxie, poté planetární soustavy, poté i samotné hvězdy a planety a nakonec, až by míra rozpínání překročila rychlost světla, by se rozpadly i veškeré částice jako například protony či neutrony, z nichž jsou složené atomy.
3. Tepelná smrt
Každé hvězdě ve vesmíru jednoho dne dojde palivo potřebné na spalování. Například našemu Slunci zbývá cca pět miliard let do konce jeho životnosti. Jednoho dne však dospěje vesmír do fáze, kdy dojde všechen materiál, ze kterého se tvoří hvězdy a žádné nové již nevzniknou. Než však vyhasnou i ty poslední hvězdy, bude to trvat asi jednu biliardu let. Poté v rozmezí od desíti do sto trilionů let vyhasnuté hvězdy buď pohltí černé díry, nebo uniknou z galaxií. Za sto septilionů let se pak rozpadnou všechny nukleony a nastane éra černých děr, které budou dominovat vesmíru. I ty se ale po velmi dlouhé době vypaří díky procesu zvanému Hawkingovo záření. Poté ve vesmíru nebude prakticky nic kromě pár zbylých částic a v tomto mrtvém stadiu zůstane vesmír napořád.
Jako nejpravděpodobnější teorie konce vesmíru se udává třetí teorie, tedy tepelná smrt. Máme však téměř stoprocentní jistotu, že naše civilizace se konce vesmíru nedožije a vesmír nakonec může skončit i úplně jinak, než jak bylo uvedeno v našich třech případech a jak si to třeba ani nedokážeme představit. Jaký scénář z těchto tří přijde nejpravděpodobnější vám? A napadá vás třeba i nějaký jiný konkrétní?
Čerpali jsme z youtube.com