Energetický nápoj PRIME se do Česka dostal teprve nedávno. A od té doby jeho obliba mezi mládeží i dětmi roste. A to navzdory vyšší ceně. Ta je způsobena hlavně jeho dovozem z Ameriky nebo Velké Británie. Zatímco influenceři tento nápoj s oblibou propagují, školy a rodiče mají obavy o zdraví svých dětí.
Trendu PRIME podléhá čím dál více českých školáků. Ne, že by předtím, než k nám dorazil tento druh energeťáku, si školáci nekoupili jiný. Když to nebyl PRIME, kupovali si Big Shock, Tiger, Red Bull nebo Monster. Prime se však stal jakýmsi symbolem a chtějí ho všichni. Ačkoli je na nich uvedeno, že by nejsou určeny pro děti do 18ti let, těhotné a kojící ženy, není to žádná překážka.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Sladký energetický nápoj vymyslela dvojice amerických influencerů a youtuberů Logan Paul a KSI, na něž se dívají děti po celém světě. Jako výjimečnou věc ho také propagují influenceři z Česka, mimo jiné také Fizi. Můžete sehnat dvě varianty nápoje PRIME: Prime Hydration se prodává v plastových lahvích (500 ml) a obsahují draslík, Prime Energy s kofeinem najdeme v klasických plechovkách (355 ml).
Nápoj PRIME lze koupit téměř v kterémkoliv obchodě. Cena se pohybuje od 89 Kč (většinou v akci ve větších řetězcích), ale v menších obchodech nebo večerkách ho koupíte i za 240 Kč za 500 ml. Nejhorší je fakt, že tento populární nápoj touží mít děti jako nějaký symbol. Mají ho youtubeři, mají ho spolužáci, já ho chci mít taky, abych nebyl out. Přitom je jeho složení pro děti opravdu nevhodné.
Varianta s kofeinem (plechovka 355 ml) obsahuje dvakrát více kofeinu než jiné energetické nápoje a to až 200 mg. Dětem do ruky rozhodně nepatří. Varianta nápoje Prime Hydration Drink (500ml plastová lahev) se tváří zdravěji a vhodněji: “zdravý, osvěžující nápoj s vysokým obsahem elektrolytů, který pomáhá udržovat optimální hydrataci organismu.” Přesto je na lahvi uvedeno, že není vhodné pro děti.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Když se však podíváme na složení podrobněji, zřejmě bychom ho svým dětem nedoporučili. Skládá se z filtrované vody, kokosové vody, BCAA (aminokyselina – běžně ji získáváme k růstu svalů z potravy), zinku, draslíku (ale až 700 mg – to je sice množství ve 2 banánech, ale v nich se to redukuje spolu se sodíkem), antioxidantů, přírodních aromat, sladidel (místo cukru).
Z konzumace energetických nápojů dětmi vyplývá mnoho problémů. Některé jsou vidět okamžitě. Děti večer hůř usínají, špatně spí. Pak jsou unavené, dají si energy drink a je z toho začarovaný kruh. Některé děti v souvislosti s konzumací nevhodných nápojů bojují také s obezitou, bušením srdce nebo kolapsovými stavy. A to jsou věci, které bychom neměli přehlížet.
Inspirovali jsme se na denik.cz, seznamzpravy.cz