Od vydání hry Tetris uběhlo už 34 let. A teprve nyní se našel člověk – nebo spíš chlapec, který ho dohrál do konce. Hráč si říká Blue Scunti a dokázal to v pouhých třinácti letech. Ale věděli jste vůbec, že Tetris lze dohrát do konce?
Tetris je rozhodně jedna z nejpopulárnějších her v historii. Zařízení, ve kterých za ta léta vyšla je obrovské množství a není možné spočítat její celkové prodeje. Zřejmě nejslavnější verze vyšla v roce 1989 na konzoli NES od Nintenda. Přezdívá se jí Classical Tetris a je dodnes používána pro pořádání oficiálních turnajů.
Willis Gibson je třináctiletý chlapec z Oklahomy a jako prvnímu na světě se mu podařilo dohrát Tetris do konce. Chlapec na svůj Youtube kanál zveřejnil video, které pojmenoval: “Poprvé, co někdo porazil Tetris.” Celé video trvalo 42 minut. Zhruba v 6. minutě skóre zamrzlo na 999999 a dál se již neposouvalo. Chlapci vše došlo až ve 38. minutě, kdy hru dohrál.
Jeho reakce byla velmi autentická: „Panebože! Ach, můj bože. Ach, můj bože. Ano! Já omdlím. Necítím prsty. Necítím ruce.“ Tomu co se mu právě ve hře povedlo nemohl uvěřit. Hra chlapci zabrala necelých 40 minut a byl velmi soustředěný. V pozdější úrovni hry se totiž změní i barevná paleta tvarů a ty jsou tak oproti tmavému pozadí sotva viditelné.
Ne každý ví, že Tetris vůbec lze dohrát do konce. Většina lidí má za to, že cílem hry je jen dosáhnout co nejvyšší skóre než zvyšující se rychlost padajících tvarů začne být neúnosná. Dosáhnout hodnoty 999 999 bodů (což je maximum) se podařilo už v roce 1990 Thoru Aackerlundovi. Ani po tomto výsledku hra nekončí a běží dál.
Jak se tedy konec pozná? Hra běží dál dokud se proměnné nedostanou do takových hodnot, se jakými zdrojový kód už neumí pracovat a hra poté „spadne“. Tzv. „killer screen“ (obrazovka smrti) nebyl úplným tajemstvím a podařilo se ho už dosáhnout pomocí využití umělé inteligence. Blue Scuti toho ovšem dosáhl jen pomocí běžného ovladače.
Čerpali jsme z idnes.cz