Ve středu 19. června za bílého dne byla ikonická megalitická stavba Stonehenge terčem nečekaného útoku. Klimatičtí aktivisté z hnutí Just Stop Oil postříkali část prehistorického monumentu oranžovou barvou, což způsobilo velkou kontroverzi a vzbudilo rozhořčení mezi návštěvníky i veřejností.
Dva aktivisté, Rajan Naidu (73) a Niamh Lynch (21), se odvážili k činu před zraky turistů, kteří se právě kochali touto historickou památkou. Když začali stříkat oranžovou barvu na kameny, někteří návštěvníci se pokusili zastavit, volali „ne“ a zkusili je zadržet. Videozáznam tohoto incidentu rychle obletěl sociální sítě, kde se setkal se širokou škálou reakcí.
Policie Wiltshire na místo rychle dorazila a oba aktivisty zatkla pro podezření z poškození památky. Vyšetřování případu probíhá ve spolupráci s English Heritage, organizace, která se stará o ochranu a údržbu Stonehenge.
🚨 BREAKING: Just Stop Oil Spray Stonehenge Orange
🔥 2 people took action the day before Summer Solstice, demanding the incoming government sign up to a legally binding treaty to phase out fossil fuels by 2030.
🧯 Help us take megalithic action — https://t.co/R20S8YQD1j pic.twitter.com/ufzO8ZiDWu
— Just Stop Oil (@JustStop_Oil) June 19, 2024
Ekologická skupina Just Stop Oil ve své tiskové zprávě uvedla, že její akce měla upozornit na naléhavou potřebu ukončení těžby a spalování fosilních paliv do roku 2030. „Pokračování ve spalování uhlí, ropy a plynu bude mít za následek smrt milionů lidí. Musíme se spojit, abychom bránili lidstvo, jinak riskujeme všechno,“ uvedl mluvčí skupiny.
Incident odsoudil i britský premiér Rishi Sunaka, který čin označil za „hanebný vandalismus vůči jedné z nejstarších a nejvýznamnějších památek ve Spojeném království a na světě“. Sunak rovněž vyzval aktivisty, aby se za své činy styděli, a požadoval, aby jejich čin odsoudil každý, kdo s nimi sympatizuje.
🚔 ARRESTED AT STONEHENGE
⛓️ Rajan and Niamh have been taken into custody after covering #Stonehenge in orange powder paint.
🧡 The paint is made of cornstarch, which will wash away in the rain, but the urgent need for effective government action to mitigate the catastrophic… pic.twitter.com/KKXuBrhWCn
— Just Stop Oil (@JustStop_Oil) June 19, 2024
Stonehenge, každoročně navštěvovaný více než milionem lidí, je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Jeho poškození způsobené barvou vyvolalo debatu o hranicích aktivismu a o tom, jakým způsobem lze vhodněji upozorňovat na globální problémy, jako je změna klimatu.
Incident se odehrál jen den před tradiční oslavou letního slunovratu, kdy tisíce návštěvníků přicházejí do Stonehenge pozorovat východ slunce. Tento akt vandalismu tak vrhl stín na událost, která je pro mnoho lidí duchovním a kulturním zážitkem.
Na sociálních sítích se objevily různé názory. Zatímco někteří podporují cíle Just Stop Oil a chápou zoufalství, které mohou vést k takovým činům, jiní tvrdí, že poškozování kulturních památek není cestou k řešení klimatických problémů. A co si o tom myslíte vy?
Tématem jsme se inspirovali na boredpanda.com