in

Natahujete si více budíků? Zdravotní sestra vysvětluje, proč si tím škodíte!

tiktok.com
Reklama

Pokud jste jako většina z nás, ranní probouzení není vždy snadné. Mnozí z nás se spoléhají na více budíků, které nám pomáhají vstát z postele, ale podle odborníků to může mít negativní dopady na naše zdraví a kvalitu spánku.

Opakované odložení budíku není řešení

Mnozí lidé věří, že několik budíků nastavených s krátkými intervaly mezi nimi jim umožní si přispat a postupně se připravit na vstávání. První zazvonění budíku bývá signálem pro stisknutí tlačítka “odložit”, což vede k několika dalším minutám spánku, než se ozve další alarm. Na první pohled se to může zdát jako neškodný způsob, jak získat trochu více odpočinku. Opak je ale pravdou.

Zdravotní rizika narušeného REM cyklu

Jordan, zdravotní sestra aktivní na TikToku, varuje, že tento přístup může výrazně narušit váš spánkový cyklus, konkrétně fázi REM (Rapid Eye Movement). REM cyklus je klíčovou fází spánku, během níž dochází k rychlému pohybu očí, snění a hluboké regeneraci těla. Opakované probouzení každých pár minut narušuje tento proces, což může mít za následek tzv. „spánkovou setrvačnost“ – stav, kdy se cítíte nadměrně unavení a dezorientovaní i po probuzení.

Podle Jordan může narušený REM cyklus vést k vážným důsledkům, jako je zvýšená ospalost během dne, chronická únava, změny nálad a zvýšená hladina kortizolu, což je stresový hormon. Každé zazvonění budíku aktivuje tělo do režimu “bojuj nebo uteč”, což vede k tomu, že každé ráno začínáte den ve stresu.

@jordan.bruss Good sleep hygiene is a big part of my physical and mental health. I promise I would not be in the shape I am in without doing some serious research in the deep sleep department. Don’t cause yourself extra physical and mental stress. Excess cortisol levels make you gain and hang on to weight. So when the alarm goes off, it’s time, get up. You’ll look and feel better! #fyp #sleep #sleephygiene #cortisol #cortisollevels #healthylifestyle #healthcoach #lifecoach #nursecoach ♬ original sound – Jordan

Pokud se snažíte zlepšit své ranní vstávání, zvažte následující tipy:

  1. Omezte počet budíků: Nastavte si jeden budík na čas, kdy skutečně potřebujete vstát, a dodržujte tento plán.
  2. Budík umístěte mimo dosah postele: Tím budete nuceni vstát a vypnout ho, což vám pomůže snadněji začít den.
  3. Vyzkoušejte světelný budík: Světelné budíky simulují východ slunce a postupně zvyšují intenzitu světla, čímž vám umožní probudit se přirozeněji a méně stresově.
  4. Stanovte si pravidelný spánkový režim: Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, i o víkendech. Pomůže to stabilizovat vaše vnitřní hodiny a zlepší kvalitu vašeho spánku.

Ať už si zvolíte jakoukoli metodu, důležité je si uvědomit, že kvalitní a nepřerušovaný spánek je zásadní pro vaše zdraví. Dát přednost kvalitnímu spánku před několika minutami odložení budíku vám může pomoci začít den lépe odpočatí a méně vystresovaní.

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama