S pojmem inflace jste se již určitě setkali. Jedná se o procentuální pokles kupní síly peněz. Pokud tedy máte například 100 Kč a meziroční inflace činí 3%, tak za rok bude vaše stovka mít stejnou hodnotu, jako mělo 97 Kč před rokem. V České republice je v současnosti inflace více než 14%, což není úplně málo a inflace u nás je nejvyšší za poslední roky. Existuje však i hyperinflace, kdy hodnota peněz neklesá o jednotky nebo desítky procent, ale o stovky až tisíce procent. Z historie je známo několik příkladů, kdy peníze doslova mizely před očima, důvody a historické souvislosti pro to se různily, každopádně všechny případy mají jeden společný a to nepřiměřený tisk peněz. Pojďme se tedy nyní na tyto případy podívat.
5. Německo
Němci byli jednou z poražených zemí První světové války a byly jim uloženy vysoké válečné reparace s platbou ve zlatě. Po jejich žádosti sice byly sníženy, ale i tak byly stále vysoké, vládě tedy nezbylo nic jiného, než začít tisknout neúměrné množství peněz. V období nejvyšší krize činila meziroční hodnota inflace 32 400 %. Zaměstnanci si pro mzdu chodili i dvakrát denně s kufry či prádelními koši a peníze šli hned utratit, protože o pár hodin později měly již mnohem nižší hodnotu. Tento kolotoč se podařilo úplně zastavit až v srpnu 1924 za pomoci Spojených států.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
4. Venezuela
Hyperinflace ve Venezuele začala v roce 2016. Již roky předtím se však tato země potýkala s četnými problémy, které hyperinflaci vyvolaly. V roce 2017 dosáhla roční míra inflace 4000 % a na konci roku 2018 to bylo již 1,35 mil. %. Před pár měsíci tamní centrální banka škrtla šest nul ze svojí měny bolívaru a i když inflace již není tak vysoká, země se stále zmítá v krizi.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
3. Státy bývalé Jugoslávie
Po rozpadu Jugoslávie vypukla na Balkánském poloostrově válka, která zapříčinila mimo jiné i neúměrnou hyperinflaci. Ta sice začala již pár let předtím, během války se však výrazně zvýšila. V roce 1994 zde byla měsíční míra inflace 313 mil. % a ceny se zdvojnásobily jednou za 1,4 dne.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
2. Zimbabwe
V jedné z nejchudších zemí světa vypukla hyperinflace v roce 2007 a trvala do roku 2009. Vrcholu dosáhla v listopadu 2008, nejsou sice k dispozici oficiální data, nicméně podle odhadů ekonomů z celého světa dosahovala měsíční inflace v tomto období až 79,6 miliard %, což stačilo k tomu, aby se ceny zdvojnásobily jednou za 24,7 hodin.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
1. Maďarsko
A konečně se dostáváme na první příčku, jejíž držitel vás možná překvapí. Po Druhé světové válce byly takřka všechny evropské země zdevastované, s inflací na tom však bylo nejhůř Maďarsko. V roce 1946 zde měsíční míra inflace dosáhla neuvěřitelných 13 biliard % a ceny se zdvojnásobily jednou za 15 hodin.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Spoustu lidí současná inflace v Česku zneklidňuje, když to však porovnáme s těmito hodnotami, tak nám dojde, že jsme na tom vlastně ještě docela dobře. Doufejme tedy, že se nikdy nedostaneme do fáze, kdy hodnota koruny poklesne o tisíce či dokonce miliardy procent za pouhý měsíc.