V dnešní době mezi sebou dospívající a nejen ti sdílí prakticky všechno co se dá. Zdá se to už jako pravěk když existovaly pouze pevné linky a jakmile jste nebyli doma, tak se vám nikdo nedovolal. V začátcích tlačítkových mobilů jste ho mohli mít alespoň stále u sebe. Dnes s chytrými telefony, sociálními sítěmi a všudy přítomným internetem můžeme mít neustálou kontrolu nad tím, kde se nacházejí naši blízcí a přátelé. Je ale sdílení polohy otázkou důvěry nebo spíše ztráty soukromí?
Každý to má trochu jinak. Jedna skupina to vnímá právě jako narušení soukromí, druzí vidí sdílení polohy jako důkaz naprosté důvěry přátel, o kterou nechtějí přijít. Ale dochází i k situacím, kdy prostě chcete svou polohu vypnout. Ne vždycky je totiž to kde jste pro vaše přátele pochopitelné. Například si chcete vyzvednout své věci od ex přítele. A kamarádka vás hned začne bombardovat zprávami co tam jako děláte a vy se dost pohádáte. Necháte si příště sdílení polohy zapnuté?
Přesto, že máme dnes díky sociálním sítím a videohovorům k sobě blíž i když jsme zrovna na druhém konci světa, sdílení naprosto každého kroku možná není dobře. I ti nejlepší přátelé občas potřebují soukromí. Už tak spolu dnes lidé sdílí radosti i starosti skrze příspěvky na sítích, několikrát denně si píší, volají a jsou v neustálém kontaktu. Mnozí tvrdí, že sdílejí polohu hlavně kvůli bezpečnosti, ale je tomu opravdu tak?
Apple představil funkci Find My Friends už před dvanácti lety. Dnes už tedy můžeme dopad sdílení polohy na mezilidské vztahy pozorovat. Týká se to především generace Z a mileniálů, jelikož ti ji aktivně využívají od dospívání. Ale i lidé vlastnící Android mohou sdílet pomocí různých aplikací svou polohu s kým chtějí. To, že toho dá zneužít je pak druhá věc.
Zvykli jsme si neustále kontrolovat své přátele, kde jsou a proč tam jsou. Když se nám to nezdá, hned je kontaktujeme zda je všechno v pořádku. Je pravda, že sdílení polohy už v mnoha případech doslova zachránilo životy. V případě únosu to může být velká výhoda. Ale kde je hranice našeho soukromí?
Pro mnohé je sdílení polohy ukazetelem jejich přátelství. „Když mi někdo navrhne, že mi nasdílí polohu, znamená to pro mě, že mi věří. Když naopak sdílení zruším napořád, ten člověk ztratil mou veškerou důvěru,“ popisuje jeden z uživatelů. Někteří však nevidí bezpečnost jako dostatečný důvod pro to, aby ostatní neustále věděli kde se právě nachází. Můžeme to asi zakončit jedině tak, že všeho s mírou. Sdílená poloha nám může zachránit život, ale také nás připravit o soukromí.
A co vy? Sdílíte polohu se svými přáteli nebo rodinou?
Inspirovali jsme se na antiyoutuber.cz