Každý stát i některá jednotlivá města či vesnice mají své specifické tradice. Z té co se každoročně pořádá ve Španělském Castrillo de Murcia však zůstává rozum stát. Rituál měl během covidové pandemie pauzu a letos se mohl po dvou letech opět uskutečnit. U nás se dětem narozeným v uplynulém roce pořádá vítání občánků, ve Španělsku miminka na polštářích přeskakují maskovaní ďáblové!
Zní to dost hrůzostrašně a jestli je to opravdu nebezpečné posuďte sami dle videa. Každopádně tradiční zvyk se jmenuje El Colacho nebo El Salto del Colacho. Právě Colacho je zde označení ďábla. Za ďábly se převlečou místní muži, i když dle žlutého “kroje” má Španělsko zřejmě svou představu jak takový pekelník vypadá. Nebo je to proto, aby se děti tolik nebály?
Probíhá to tak, že na cestu jsou rozloženy matrace a na každé jsou dvě řady polštářů, kde vedle sebe leží dvě, tři nebo čtyři miminka. Samozřejmě rok byl dlouhý a některé děti už se batolí, sedí, překulují, takže naaranžovat je tam, je zřejmě těžší úkol než se na první pohled zdá. Ďáblové se mezitím všemu posmívají a provokují přítomné lidi.
Rituál započne, když se objeví muži zvaní Atabalero a ďáblové začnou matrace s dětmi přeskakovat. Celý rituál se koná proto, aby děti očistili od prvotního hříchu a zajistili jim po této ne příliš bezpečné činnosti bezpečný život.
Sice má tento zvyk kořeny již v předkřesťanské době, zaznamenán byl poprvé až v roce 1620. Katolická církev ho však rozhodně nepodporuje, jelikož od hříchu má osvobozovat řádný křest, nikoli podivný rituál. Sám papež Benedikt XVI. vyzval kněze, aby se od tohoto svátku distancovali.
Jestli si kladete otázku, zda při El Colacho již někdy došlo ke zranění miminka, tak nedošlo. Zřejmě je to proto, že si muži při svých přeskocích dávají velký pozor. Co si o rituálu myslíte vy?
Čerpali jsme z wn24.cz