in

Cesta na Mount Everest páchne a je plná výkalů. Jaká opatření úřady zavedly?

youtube.com
Reklama

Je to nejvyšší hora světa. Pokud jste tam však nebyli, jen těžko si představíte, jak to vypadá cestou nahoru. Pokud jsou vaše představy jen sníh, led, příroda a základní tábory, jste na omylu. Při výšlapech na vrchol tam lidé zanechávají nejen nejrůznější odpad, ale také své výkaly, které v posledních letech přináší obrovské problémy. Úřady se s tím snaží bojovat. Nedávno proto zavedlo novinku. Své výkaly si musíte odnést s sebou.

Odpad způsobený lidmi je na Everestu problém již řadu let. Nejen na zápach si stěžuje mnoho návštěvníků nejvyšší hory světa. Znečištění je obrovské i díky tomu, že v takové výšce nejsou přítomné přirozené mikroby, které by výkaly rozkládaly. Ty se tam proto hromadí a horolezcům mohou způsobit různá onemocnění.

Všudypřítomný odpad rovněž škodí životnímu prostředí. Podle nepálského ministerstva cestovního ruchu v horách každý horolezec nechá průměrně osm kilogramů odpadu. Jedná se třeba o kyslíkové bomby a stany, kotlíky a ešusy nebo lana. Dobrovolníci každoročně po skončení jarní i podzimní sezóny snáší z Everestu tuny odpadu.

Úřad obce Pasang Lhamu proto přišel s radikální řešením. Každý člověk, který chce od 1. března, kdy na Everestu začíná sezóna, horu navštívit, si bude muset v základním táboře koupit sáčky na své exkrementy. Při sestupu je zase odevzdá zpět a budou kontrolovány. Speciální sáček s chemikálií neutralizuje zápach a ničí bakterie. Navíc ho lze použít vícekrát. Za nedodržování nařízení budou hrozit návštěvníkům vysoké pokuty.

„Doufáme, že zavedením povinnosti používat biologicky rozložitelné sáčky na výkaly iniciujeme významnou pozitivní změnu a ochráníme tuto památku světového dědictví před dalšími škodami způsobenými… znečištěním lidským odpadem,“ uvedl pro The Guardian Mnigma Sherpa, předseda obce Pasang Lhamu. „Naše hory začaly zapáchat,“ dodal pro BBC.

Sáčky na výkaly obsahují chemické látky a prášky, které zpevňují lidské výkaly a do značné míry je zbavují také zápachu. Odhaduje se, že jeden horolezec vyprodukuje v průměru 250 gramů exkrementů za den. Ve vyšších táborech před pokusem o zdolání vrcholu obvykle stráví asi dva týdny. Každý proto dostane 2 sáčky, které může použít pět až šestkrát.

Kdysi museli horolezci své výkaly zahrabávat do země, ale to vzhledem k prostředí nebylo vždycky možné. Odhady jsou takové, že se kolem stezek mezi prvním a čtvrtým výškovým táborem povalují tak tři tuny lidských výkalů. Zhruba polovina z nich je v nejvyšším táboře South Col ve výšce 7906 metrů, kde není téměř žádný sníh a v zamrzlé zemi nelze vykopat díru.

Co myslíte, pomůže nové nařízení k čistějšímu prostředí cestou na Mount Everest?

Čerpali jsme z idnes.cz, minutovezpravy.cz, refresher.cz

Reklama