in

Co se děje během spánku? 9 fascinujících věcí, které zažíváme!

brightside.me
Reklama

Říká se, že nic není ke smrti tak blízké, jako klidné a nerušený spánek. Rozhodli jsme se proto toto fascinující téma poněkud dále prozkoumat. Nachystali jsme si pro vás devět nejzajímavějších věcí, které se stanou vašemu tělu, když upadnete do náruče Morfea a necháte svou vědomou mysl vypnout na několik hodin. A ano, děje se to nám všem!

1. Vaše svaly ochrnou.

Když vstoupíte do spánku REM (Rapid Eye Movement), což je nejhlubší spánek ze všech, svaly končetin jsou zcela ochrnuty a je dočasně nemožné se jakkoli pohybovat.
Existuje porucha spánku, při které je toto ochrnutí udržováno několik sekund nebo dokonce i minut po probuzení.

brightside.me

2. Vaše oči se pod víčky rychle pohybují.

Všechny fáze spánku slouží ke specifickému účelu, který udržuje vaše tělo a mozek v dobré zdravotní kondici. Existuje pět fází spánku; každá je hlubší než ta předchozí a když projdeme všech pět fází, cyklus začíná od znovu. Poslední (REM) je nejhlubší a začíná asi 60 nebo 90 minut po usnutí. V této fázi se vaše oči pohybují plnou rychlostí zpět a vpřed, aniž byste si toho byli vědomi, protože vaše mysl je zaměřena na to, o čem sníte.

brightside.me

3. Uvolňuje se růstový hormon.

HGH hormon, známý jako lidský růstový hormon, je zodpovědný za umožnění regenerace vašich kostí, svalů a tkání. Když spíte, produkce této látky se aktivuje v celém těle. Přispívá k hojení ran a obnově buněk. Když jsme mladí, tento hormon podporuje růst a má mnoho dalších účinků na tělo. Z tohoto důvodu lze říci, že když spíme, rosteme.

brightside.me

4. Hrdlo se nám zužuje.

Když spíte, svaly, které drží hrdlo otevřené, když jste vzhůru, se uvolní a velikost hrdla se zmenší. To je jedna z příčin hlubokého chrápání. Ačkoli existují i ​​další faktory, jako je nosní obstrukce, zúžení krku má hodně společného s nepříjemnými zvuky, které někteří lidé vydávají, když spí.

brightside.me

5. Cvakání a broušení zubů.

Tento jev se nazývá bruxismus. Úplně každému se to nestává, avšak někteří lidé se mohou probudit se silnou bolestí čelistí. Bruxismus může mít morfologický původ, ke kterému dochází v důsledku nesouososti v čelisti. Může to být také psychologické – je to způsob, jak uvolnit emoční napětí a stres nahromaděný během dne. Studie se však zatím nepodařilo zjistit, proč to někteří lidé nikdy nezažijí, zatímco jiní mívají prasklé zuby a bolavé čelisti.

brightside.me
Reklama

6. Zažíváte spontánní sexuální vzrušení.

Jak muži, tak ženy zažívají během spánku sexuální vzrušení. Tento jev je způsoben maximální mozkovou aktivitou během fáze REM spánku, protože váš mozek potřebuje více kyslíku, a tudíž i rychlejší průtok krve. Zvýšení průtoku krve ovlivňuje každý orgán vašeho těla, včetně těch nejintimnějších, což vede k aktivaci pohlavních hormonů.

brightside.me

7. Váš mozek uvolňuje nahromaděné informace a vytváří příběhy.

Způsob, jakým se vytvářejí naše sny, zůstává pro vědce tajemstvím. Víme, že náš mozek vytváří sny ze vzpomínek z našeho každodenního života a z našeho hlubokého podvědomí. Nedávné zkušenosti se tak kombinují s informacemi, které jsme v sobě roky uchovávali: vzpomínky, traumata, emoce a pocity, aby se vytvořily tajemné a někdy i absurdní sny. Stále však není možné určit, proč naše mysl cestuje v noci na určitá místa nebo proč si vybírá konkrétní vzpomínky, barvy, hlasy, scény nebo lidi. Navzdory velkým pokrokům vědy zůstávají sny velkou hádankou, kterou je třeba ještě vyřešit.

brightside.me

8. Můžete slyšet náhlé výbuchy.

Explodující syndrom hlavy je jev, který je vzácný, ale může se objevit kdykoli a u kohokoli z nás. Pokud se vám to někdy stane, budete cítit jakoby hlasitou explozi, která vás probudí, a můžete zažít i vysokou úroveň strachu, i když se ve skutečnosti ve vnějším světě nic nestalo. Ti, kteří trpí tímto syndromem, cítí, jakoby jejich hlava „explodovala“ nebo si myslí, že slyšeli hlasitý zvuk, jakoby výstřel. Nezpůsobuje to fyzickou bolest, ale může to mít vážné psychologické důsledky.

brightside.me

9. Váš mozek se obnovuje a detoxikuje sám.

Vědci z Rochesterovi University zjistili, že zatímco spíme, náš mozek vyplavuje odpad, který se během dne nahromadil. Mechanismus, který se aktivuje, když spíme, se nazývá glyfatický systém a když se zapne, váš mozek vám umožní zbavit se zbytečných informací a hromadit věci, které považuje za životně důležité.

brightside.me

Pro nás osobně je téma spánku a snů opravdovou záhadou a leckteré věci by nás opravdu zajímali. Některé nám dokázal objasnit dnešní článek, ale na ty další si budeme muset počkat, až vědci v tomto směru nějak pokročí. Jelikož se ale jedná o věci, které nelze uchopit, a které se odehrávají pouze v našem podvědomí tak to bude obtížné a to hlavně časově.

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama