in

Díváte se rádi na ohňostroj? Podle vědců jsou toxické, chtějí je omezit!

pixabay.com
Reklama

S příchodem nového roku jsou spojeny oslavy a také samozřejmě ohňostroje. Některá města je pořádají až 1. ledna, aby se mohli přijít podívat i rodiče s dětmi, které noční oslavy prospaly. Je to tradice, která je známá po celém světě. Poslední dobou se více objevují lidé, kteří by ohňostroje nejraději zakázali kvůli tomu, co mohou způsobit zvířatům. Nejen domácí ale také lesní zvířata slyší mnohem lépe než lidé a následky našich oslav pro ně mohou být fatální. Vědci z Akademie věd však nyní přišli také s tím, že ohňostroje vypouští do ovzduší vysoce toxické látky, které mohou škodit jak životnímu prostředí tak i nám.

V tiskové zprávě vědci z AV ČR uvedli, že jsou lidé o tomto faktu velmi málo informovaní, nebo jej záměrně přehlížejí a nevěnují mu pozornost. Z toho důvodu doporučují zábavní pyrotechniku omezit nebo zakázat a zároveň šířit osvětu. Dokázali bychom se však této zábavy vzdát? Zákaz by byl přínosem nejen pro nás z hlediska toxicity, ale také pro všechna zvířata, která ohňostroji každoročně dost trpí.

pixabay.com

„Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují,“ uvedl chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR. Podle vědců tedy emise z ohňostrojů přináší velká rizika. Proč jsou ale stále prodejné a používané?

Ukázali to i na číslech. Ročně se podle vědců prostřednictvím zábavné pyrotechniky uvolní do ovzduší zhruba 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu, 1,2 tuny rubidia, 10,5 tuny barya, tuna stroncia a 0,5 tuny mědi. Třeba baryum se do nich přidává proto, aby měl ohňostroj zelenou barvu. Když jsou zrovna povětrnostní podmínky nepříznivé, jeho přítomnost se v ohňostroji trvající 45 minut znásobí 580krát. To už je značné množství.

pixabay.com

Samozřejmě tyto látky ihned po skončení ohňostrojů nezmizí. Zvýšené hodnoty toxických látek vědci zaznamenávají ještě několik dní po jejich skončení. Zároveň se nebezpečné látky mohou dostávat do vody, půdy i do potravních řetězců, jak zmínil ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martin Pivokonský.

Dalším faktem je, že spousta zábavní pyrotechniky se kupuje nelegálně. Tyto petardy pak obsahují mnohem více škodlivých látek a také ty, které nejsou v Evropské Unii povolené. Podle vědců není problematika škodlivých ohňostrojů dostatečně diskutována. A to nejen u nás nebo v Evropě ale i na celé planetě.

A co vy? Jste pro zákaz? Nebo si oslavy bez ohňostroje na obloze nedokážete představit?

Čerpali jsme z denik.cz

Reklama