U největší jaderné elektrárny v Evropě v posledních týdnech roste napětí. Kolem se děje spousta manévrů, které vzbuzují strach o naši bezpečnost. Přece jen nejsme od ní zase až tak daleko a zkušenost s havárií jaderné elektrárny již také bohužel máme. A ne jednu. Do Kyjeva je to z elektrárny vzdušnou čarou 450 kilometrů, do Lvova přes 800 kilometrů a do Prahy skoro přesně 1500 kilometrů. Kvůli čtvrtečnímu požáru byly navíc od sítě odpojeny i zbývající dva reaktory. Podle zpráv není vyloučen ani vojenský útok.
Jde o vůbec největší jadernou elektrárnu na Ukrajině a v Evropě a devátou největší na světě (podle čistého elektrického výkonu je pátá). Stavěla se v letech 1984 až 1995. Obrovský areál má šest reaktorů, každý o přibližném maximálním výkonu 1000 MW, tedy celkem třikrát víc než Temelín. Jaderná elektrárna v Záporoží vyráběla před ruským útokem pětinu elektřiny na Ukrajině a dodávky z ní stačily na proud zhruba pro čtyři miliony domácností.
Od začátku března je ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna pod kontrolou Ruska, o její provoz se však stále stará ukrajinský personál. Neustále tam proto roste napětí. Rusové se podle posledních zpráv snažili o odpojení elektrárny. Kvůli požáru co poškodil elektrické vedení, musely být odpojeny dva poslední reaktory.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, řekla, že něco takového by byl velký problém. Bezpečnostní systémy potřebují ke svému fungování elektřinu. Když se elektrárna odpojí od sítě, což není vůbec složité, hrozí únik radiace. Zejména je problém fakt, že není dostatek energie ke chlazení odpojených reaktorů.
Zároveň však uklidňuje, že by nás ani zvýšená radiace neměla nijak ohrozit. „Kdyby někdo byl takový šílenec, že by se rozhodl elektrárnu cíleně zničit vojenskou operací, k úniku radiace by došlo. U odpojení se pohybujeme jenom ve zvýšené pravděpodobnosti,“ zmínila v rozhovoru.
Drábová dále řekla, že cílené vojenské zasažení některých bloků by vedlo k vážné situaci. Nemyslí si však, že k tomu dojde. “Já to považuji za operaci, která nemá přínos. Kdyby to udělali, už nemají čím vyhrožovat.” říká.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
O případném úniku radiace bychom se měli dozvědět v rámci hodin. Jak Drábová řekla již v březnu, Záporožská elektrárna není Černobyl a únik radiace by se neutajil. Ukrajina má na svém území stále velmi důkladnou síť monitorovacích bodů. Kdyby došlo k významnému úniku, věděli bychom to pravděpodobně celkem brzo.
Čerpali jsme z seznamzpravy.cz