in

Epidemie respiračních onemocnění je tady! Co dělat?

pixabay.com pixabay.com
Reklama

Za poslední roky nás dost potrápila pandemie coronaviru. Toho se již zřejmě nikdy nezbavíme, vždy tu bude někde s námi jako třeba chřipka nebo angína. Letos se naplno rozjely respirační onemocnění, za poslední týden přibyla třetina nemocných. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že na 100 tisíc obyvatel eviduje 2 342 nemocných. Pacienti přibývají napříč kraji a také v různých věkových skupinách. Aktuálně to lze označit za epidemii chřipky. Jaká opatření bychom měli podle ministerstva zdravotnictví dodržovat?

„Lze předpokládat, že i v dalším týdnu se počty nemocných s respiračními onemocněními včetně chřipky budou zvyšovat. Lidé by se měli pokud možno vyhýbat větším uskupením a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla,“ řekl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Matyáš Fošum.

pixabay.com

Doporučené rady co dělat jsou shrnuty zde:

  • Dodržujte bezpečnou vzdálenost od osob (alespoň jeden metr) jako jsme byli zvyklí za pandemie, a to i když se vám lidé na pohled nezdají nemocní.
  • Volte spíše pobyt venku než v místnostech plné lidí a špatně větranými prostory.
  • V uzavřených prostorech je přes energetickou krizi doporučeno větrat a to krátce ale intenzivně několikrát denně.
  • Dobré je také časté mytí rukou, použití mýdla i desinfekce a alkoholem.
  • Při kašli nebo kýchnutí si zakryjte nos a ústa ohnutým loktem nebo kapesníkem.
  • Pokud jste sami nemocní, je dobré omezit kontakt a raději zůstat doma.
  • V neposlední řadě podpořte svou imunitu. To je základ. „Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů,“ uvedl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Matyáš Fošum.
  • Pohybujte se co nejčastěji na čerstvém vzduchu, pomůže také dostatek spánku a aktivní životní styl. Pravidelné procházky venku prokrví sliznice dýchacích cest.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v současné době cirkuluje virus SARS-CoV-2, chřipka a RS virus. Vlna nákaz RS viru ale prý bude v příštích týdnech klesat. Samotnému RS viru se podle odborníků nelze zas až tak ubránit. Onemocnění respiračním syncytiálním virem (RS) má podle epidemiologů většinou mírný průběh. Stejně jako u většiny nemocí ale může dojít ke komplikacím a to je potom problém. Děti mohou skončit na přístrojích nebo dokonce zemřít. Na rozdíl od jiných nemocí má RS inkubační dobu od 2 do 8 dní.

pixabay.com

Aktuální situace je taková, že vlna RS viru, která postihuje hlavně děti, kulminuje a v dalších týdnech se proto očekává její pokles. Výrazně se však zvýšil počet dětských pacientů v nemocnicích. „Epidemie chřipky je zatím založena především na cirkulaci typu A/H3, postupně se přidává typ A/H1. Chřipku typu B evidujeme pouze sporadicky,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Všichni bychom na sebe měli dávat pozor a pokud se opravdu necítíte dobře, je lepší zůstat doma. Čekají nás však Vánoce a s tím spojené návštěvy v rodinách, není tedy jasné, jak se epidemie dále rozšíří. Dodržování pravidel a hygieny bychom ale měli všichni. Tak hodně zdraví!

Tématem jsme se inspirovali z cnn.iprima.cz

Reklama