in

Facebook v usa předal policii soukromé zprávy kvůli potratu!

pixabay.com pixabay.com
Reklama

Spousta lidí dnes ke komunikaci mezi sebou používá Messenger ať už mají nebo nemají profil na Facebooku. Jak je to se soukromím v chatu? Jsou zprávy opravdu jen mezi dvěma či více lidmi? Facebook v USA totiž předal soukromé zprávy matky s dcerou, která byla obviněna kvůli potratu.

Jak jistě víme, 24. června 2022 Nejvyšší soud USA rozhodl, že právo na potrat již nepatří mezi ústavní práva. Došlo tedy k jeho zrušení. Případ Američanky Celeste Burgessové se však začal řešit ještě před tímto datem. Sedmnáctiletá dívka byla obviněna za to, že v 23. týdnu těhotenství potratila plod v rozporu se zákony.

Co ale vyvolalo mnohem větší rozhořčení než tento fakt byl postup provozovatele sociální sítě Facebook. Ten totiž vyšetřovatelům poskytl soukromé zprávy z Messengeru. Detektivové začali s vyšetřováním případu v dubnu. Dostali tip. Anonym tvrdil, že slečna potratila. Její matka jí s tím měla pomáhat.

Tohle zdůvodnění bylo napsáno u povolení k domovní prohlídce, které policie měla. Kvůli tomu, že Burgessové údajně měla pomáhat její matka, soud během vyšetřování vydal příkaz. Ten policii umožnil požadovat po Facebooku výpis konverzace mezi matkou a dcerou. Výpis policisté obdrželi.

Z něj se dozvěděli detaily o tom, jak Celeste potratila. V jedné ze zpráv matka dceři píše, že pro ni sehnala potratové pilulky a jak je má užívat. Celeste pak ve zprávách zmiňuje, že se nemůže dočkat, až tu “věc” dostane z těla ven.

Burgessová byla nakonec obviněna z údajného odstranění, zatajení či opuštění mrtvého těla a zatajení smrti jiné osoby. Začátkem července pak přidali obvinění matky ze zločinu, který souvisí s potratem. Celeste je nyní 18 let a je obžalována jako dospělá.

Společnost Meta, pod kterou Facebook patří se samozřejmě ke kauze ihned vyjádřila. Údajně nevěděli, že se v případu řeší potrat. V soudních příkazech o tom nebyla zmínka. Vyplynulo z něj, že policie řeší případ mrtvě narozeného dítěte a jeho pohřbení. Nikoli rozhodnutí podstoupit potrat.

Mluvčí Stone se dále nechtěl k případu již vyjadřovat, ale v červnu uvedl, že Meta “pečlivě zkoumá všechny vládní žádosti o informace o uživatelích a často je odmítá, a to i soudní cestou”. Co tomu říkáte? Mělo by se soukromí v Messengeru zachovat i v případě, že se jedná o podezření na trestný čin?

Čerpali jsme z cbsnews.com

Reklama