Koukání z okna, sprchování nebo dokonce dotýkání se betonových stěn – existuje tolik běžných věcí, které doma děláme během extrémního počasí, aniž bychom si pomysleli, že by pro nás mohly být nebezpečné. A přestože je váš domov v těchto dobách obecně bezpečné místo, stále existují bezpečnostní pravidla, která byste neměli ignorovat. Dnes vám proto řekneme, co byste neměli dělat během bouřek.
1. Nesprchujte se a ani zbytečně napouštějte vodu.
Voda a i trubky, kterými protéká, jsou vodivé. Nikdo z nás by nechtěl dostat ránu elektrickým proudem.
2. Nedotýkejte se betonových konstrukcí.
Je lepší se nedotýkat nebo se opírat o betonové zdi nebo dokonce ležet na betonových podlahách. Kovové tyče ve stěnách a podlahách v kombinaci s betonem mohou vést elektřinu a ohrozit vás. Další věcí, které se musíte vyhnout, je skladování lahví s vodou na těchto podlahách. Plast může absorbovat různé pachy a dokonce i chemikálie použité k vytvoření cementové podlahy. Díky tomu může být vaše voda nevhodná k pití. Místo toho položte zásoby lahví s vodou na některá dřevěná prkna nebo použijte lepenku.
3. Snažte se nezapalovat svíčky.
Problém se svíčkami spočívá v tom, že mohou také něco zapálit. A během prudké bouře nemusí být možné kontaktovat pohotovostní služby. I když je můžete kontaktovat, počasí by jim mohlo znemožnit včasný příjezd do vašeho domu. Abyste se vyhnuli možnému nebezpečí, můžete místo svíček použít baterky. Produkují ještě více světla a jsou mnohem bezpečnější.
4. Vyvarujte se schovávání ve sklepě.
Suterén je pravděpodobně jedním z nejoblíbenějších míst, kde se můžete schovat během hurikánů nebo povodní, ale ukázalo se, že to nemusí být tak bezpečné. Pokud je váš suterén v podzemí a nemá okna ani dveře, může se naplnit vodou. Riskujete, že tam budete uvězněni a nebudete moci uniknout (pokud bude hladina vody příliš vysoká).
5. Nespouštějte generátor uvnitř.
Přenosný generátor je schopen udržet vaši elektroniku, jako jsou chladničky nebo klimatizace, v chodu, ale je lepší je během bouře vůbec nepoužívat. Důvodem je, že tento stroj vydává oxid uhelnatý, který může otrávit lidi a způsobit bolesti hlavy, závratě, slabost a zvracení. Obecně ho nepoužívejte v uzavřených prostorách, jako jsou vnitřek vašeho domu, garáž nebo suterén.
6. Nestůjte poblíž oken.
I když se může zdát zajímavé nebo dokonce romantické sledovat bouřku z okna , je to nebezpečné. Pokud je bouře příliš silná, mohou létat předměty vzduchem a rozbít okno, což vás ohrozí. Dalším důvodem, i když je to poměrně vzácné, je to, že do starších domů může blesk proniknout prasklinami po stranách oken.
7. Neotevírejte okna.
Otevření okna může způsobit vážné poškození vašeho domu. Vlhkost může způsobit problémy, jako jsou plísně. A může se stát i něco horšího – vzduch může vniknout obrovskou silou a rychle cestovat do horní části domu. Pokud je větrná energie dostatečně silná, může dokonce odfouknout střechu vašeho domu!
8. Nenechávejte připojenou nabíječku notebooku a další elektroniku.
Pokud potřebujete provést urgentní práci, ujistěte se, že je nabíječka notebooku odpojena. Elektrický proud může přetížit napájecí kabel a nejen zničit vaše zařízení, ale také vám ublížit. Kromě toho se při práci na notebooku snažte vyhýbat blízkosti oken a dveří, aby nedošlo k poškození statickou elektřinou nebo úderu blesku.
9. Je lepší nedotýkat se ničeho kovového ani elektrického.
I když je relativně bezpečné zůstat v domě během bouře, některé předměty ve vašem domě mohou vést elektřinu a jsou nebezpečné na dotek. Je třeba se vyhnout například věcem, jako jsou kabelové telefony, kabely, televizory nebo počítačové kabely, vodovodní instalace a kovové dveře, dokud se počasí nezlepší. Stačí je předem odpojit ze zásuvky a zaručit, že vám nic nemůže ublížit.
10. Nikdy se nezamykejte.
Když se napájení vypne, automatické zámky mnoha garážových vrat se zablokují. Ujistěte se, že vy a vaše rodina jste dobře informováni o manuálním otevírání, které uvolňuje dveře. To vám umožní snadno a bezpečně opustit domov.
11. Nevypínejte rádio ani televizi.
Pokud dojde k silné bouři, musíte se ujistit, že vám neuniknou žádné informace a aktualizace, které jsou vysílány místními úřady.
U nás v Česku sice tak silné bouře nejsou, abychom se museli bát o svůj život, ale člověk nikdy neví. Avšak s bouřkami jsou často spojení i povodně a ty jsou u nás velice hojnou přírodní katastrofou. Nicméně doufáme, že jste se dneska něčemu přiučili a že na sebe budete dávat pozor.
Čerpali jsme z brightside.me