Peníze nám pomáhají žít život našich snů, pokud je ovšem zbytečně neutrácíme. Zatímco většina z nás je zaneprázdněna přemýšlením nad osobními výdaji, jestli si můžeme letos dovolit dovolenou, jiní počítají, jestli vůbec vyjdou s penězi na jídlo tento měsíc. Dnes se ale budeme bavit o skupině lidí, kteří umějí nejen vydělávat, ale hlavně šetřit. Pozor, šetřit peníze neznamená, vzdávat se pozemských rozmarů, vše jen záleží na tom, jak si to naplánujete. Více o tom se dozvíte v dnešním článku.
1. Pravidlo 24 hodin.
Impulzivní nákupy se odvíjejí od emocionálního spouště a jsou často zbytečné. Zeptejte se sami raději dřív sebe na otázku „chci to nebo to potřebuji“ a nebudete se tolik utrácet.
2. Denní rozpočet.
Lidé, kteří utratí strategicky, preferují hotovost před platební kartou. Nejen, že mají představu o tom, kolik již utratili a za co, ale taky ví, kolik si ještě mohou dovolit utratit. Je lepší přijít domů jen s prázdnými kapsami, než s naprosto vyluxovaným účtem.
3. Nastavte si svůj rozpočet a držte se ho.
Zní to klišé, ale nastavení jasného rozpočtu a jeho dodržování vám pomůže ušetřit spoustu peněz. Udělejte si čestný seznam „příjem vs. výdaje“ a stanovte si horní hranici osobních výdajů. Finanční experti to nazývají metodou rozpočtování 50/30/20. Kdy 50% utratíte za nevyhnutelné věci, 30% za osobní věci a 20% si ponecháte jako úspory.
4. Utrácejte za věci, díky kterým vyděláváte.
Nákupy, které pomáhají vaší práci, přispívají k vaší současné práci nebo zvyšují celkovou výdělkovou sílu, jsou dobré. Pohodlné slušné oblečení do práce, kvalitní notebook nebo spolehlivé auto jsou ty nejlepší investice.
5. Investujte do služeb, které vám ušetří čas.
Podle studie by se lidé neměli vyhýbat službám, které by mohly ušetřit čas a duševní agónii. Jde pak o investování než o výdaje. Doručení jídla domů, používání prádelen nebo najímaní pomocnic a chův, vám dodá kvalitní čas navíc. Tyto věci sice mohou stát více, ale dávají vám čas na to, abyste dělali věci, které vás dělají šťastnými.
6. Nejprve účty, potom zábava.
Pochopení vašich fixních nákladů je to, co bohatí lidé zvládají lépe než my. Platí své fixní výdaje hned první den prostřednictvím automatizovaných systémů, aby měli jasný přehled o tom, kolik jim zbývá peněz.
7. Vytvořte si nákupní seznam.
Všichni milujeme slevy. Nakoupit věci, které ale jsou jen ve slevě, nemusí nutně znamenat úsporu peněz. Slevy vás nakonec donutí utratit mnohem víc, než byste chtěli, a koupíte věci, které jste vůbec nepotřebovali.
8. Investujte do věcí, které vás učiní šťastnými a zdravými.
Nákup věcí, které vás potěší a které přidají vašemu zdraví, je v pořádku. Bohatí se ujistí, že milují to, co dělají, a investují do věcí, které je činí šťastnými. Pokud máte rádi hvězdy, koupě dalekohledu je v pořádku, pokud to vaše úspory umožní a jste opravdu šťastní, jděte do toho.
9. Začněte týden bez utrácení.
Lidé, kteří mají velké úspory, také dokáží ovládat své nutkání zbytečně utrácet. Zkuste mít „skromný“ den poněkud častěji.
10. Pokud chcete něco prodat, nejprve to opravte.
Oprava věcí šetří peníze i planetu a hlavně si za věci můžete říci i více peněz.
Bohužel, ne všichni jsme se narodili se zlatým dudlíkem v puse a proto se musíme umět v některých směrech omezit či přizpůsobit. A co vy peníze? Umíte se svými úspory dobře hospodařit? A využijete nějakou z našich dnešních rad?
Tématem jsem se inspriovali na brightside.me