in

Jak v přírodě přežít? Top 10 užitečných faktů a tipů!

pixabay.com
Reklama

Osobní bezpečnost je to, o co se snaží každá osoba postarat ze všeho nejdříve. A i když v moderním světě nám nehrozí tolik nebezpečí, stále stojí za to být ve střehu. I v centru metropole vás může srazit auto, můžete omdlít nebo chytit infekci a ve volné přírodě existuje více než dost rizik. Dnes vám proto řekneme o 10 tipů, které byste mohli v mimořádných situacích použít.

1. Zubní pasta proti hmyzímu kousnutí.

Většina zubních past obsahuje komponenty, které jsou navrženy tak, aby snižovaly podráždění. S kapkou zubní pasty můžete zmírnit svědění a otoky po bodnutí hmyzem. Aromatická vůně navíc vystraší nové pijáky krve. Avšak nejprve byste měli zkontrolovat, zda nejste alergičtí na pastu.

pixabay.com

2. Není bezpečné pít tekoucí vodu.

Tekoucí voda je na rozdíl od všeobecného přesvědčení nebezpečná k pití. Samozřejmě vypadá čistší než ta stojatá, ale to neznamená, že v ní nežijí viry a bakterie, nemluvě o tom, že výše proti proudu může ležet cokoli, co by ji mohlo ještě více kazit a znečišťovat. A co víc, neoplachujte si ani škrábance takovouto vodou.

wikimedia.org

3. Instantní nudle jsou dobrým palivem.

Instantní nudle jsou nejen lehkým jídlem, ale také dobrým palivem. Pokud namočíte nudlovou kostku do něčeho hořlavého, jako je alkohol nebo nemrznoucí směs, bude hořet asi 20 minut. Faktem je, že po absorpci kapaliny se budou nudle řídit rychlí spalování hořlaviny.

youtube.com

4. Predátoři se bojí, když je někdo vyšší než oni.

Medvěd nevidí dobře a při setkání s ním je velmi důležité vypadat vyšší. Zvedněte něco nad sebe nebo se na něco postavte. Mimochodem, medvěd stojí na zadních nohách právě z tohoto důvodu: snaží se být úměrný svému protivníkovi.

pikabu.ru

5. Nejsme schopni utéct před divokým zvířetem, pokud běžíme rovně.

Pokud jste v lese potkali divoké zvíře, například divočáka, neměli byste od něj hned utíkat: je velká šance, že jej tak vyprovokujete k útok. Avšak v případě, že je zvíře agresivní, nejhorší je běžet rovně. Kvůli zvláštnostem stavby těla mají divočáci vážné potíže s ostrými zatáčkami, proto se snažte uhýbat a schovávat se za stromy.

pixabay.com
Reklama

6. Pití teplých nápojů vás nezahřeje.

Není nic horšího, než pít nebo jíst jídlo, které je příliš horké a pak jít ven do zimy. To platí i pro čaj s medem nebo zázvorem, kořeněné nápoje, kořeněné polévky. Faktem je, že z horkého jídla či pití se budete potit a odpařování potu je proces ochlazování. Je proto lepší vypít něco hřejivého až když přijdete z venku ze zimy.

pixabay.com

7. Záchvat paniky lze ovládat.

Mnoho lidí je náchylných k záchvatům paniky. Jedná se o jev, ve kterém člověk zažívá nepřiměřený strach. Panický záchvat zpravidla doprovází rychlý srdeční rytmus, problémy s dýcháním a točení hlavy. I v bezpečné situaci není panika zdaleka nejlepším pomocníkem, a ještě více ve stresující situaci. Proto stojí za to naučit se, jak se vypořádat se záchvaty paniky. Psychologové doporučují především normalizovat dýchání, zaměstnávat mozek výpočty, zpěvem nebo poezií a potěšit chuťové buňky karamelem. Hlavním bodem je také pokusit se všemi možnými způsoby pocítit realitu okolního světa a sebe sama v něm.

pxhere.com

8. Jak zapálit oheň bez zápalek.

Pravděpodobně by teď nikoho nenapadlo, jak by se dal zapálit oheň primitivním způsobem. Někdy však existují situace, kdy je nejbližší obchod se zápalkami vzdálený několik desítek kilometrů a už se stmívá a ochlazuje se. Naštěstí existují moderní řešení, která vám umožní vytvářet oheň pomocí elektřiny. Například fólie ze žvýkaček se vznítí, pokud ji použijete ke zkratování pomocí baterie. Můžete si také vzít jednoduchou tužku, oříznout její konce tak, aby byl vodič (tuha) odkrytý, a připojit ji k baterii. Grafit je dobrý vodič a je zde dostatek proudu k zahřátí tužky.

youtube.com

9. Tampon jako nevhodný obvaz.

K zastavení krvácení se často doporučuje použít hygienický tampon, který je v kabelce téměř každé ženy. Ve skutečnosti to však není zvlášť vhodné: tampony jsou navrženy tak, aby absorbovaly kapalinu v malých objemech. Nemají antiseptické vlastnosti, jsou nesterilní a nevytvářejí potřebný tlak k zastavení krve. Lepší je použít tlakový obvaz.

wikimedia.org

10. Jak udělat masáž srdce (není to jako ve filmech).

Jeden z největších bludů lidstva, který mimochodem vznikl díky kinematografii, je spojen s resuscitací pomocí stlačení hrudníku. Ve skutečnosti vypadá tento postup zcela odlišně od obrazovky. Srdeční masáž vyžaduje obrovské úsilí, provádí se s hmotností celého těla. Masáž navíc „nespustí“ srdce znovu: pouze udržuje tok krve. Proto nemá smysl dělat to jen po dobu 10–20 sekund a poté vytvořit dramatickou scénu smrti. Musí to být provedeno buď před příjezdem sanitky, nebo dokud nebude zřejmé, že v ní již nemá smysl pokračovat. Je také třeba mít na paměti, že účinnost této techniky je asi jen 10%.

pixabay.com

Samozřejmě, i když doufáme, že nikdo z nás nikdy nebude muset tyto vychytávky použít, je lepší, když je v podvědomí máme uložené a v případě nouze budeme alespoň připraveni. A jaké další rady a tipy byste doporučili vy?  

Čerpali jsme z adme.ru

Reklama