V Kateřinské jeskyni na jižní Moravě se archeologům při průzkumu podařilo najít důkazy o tom, že se v ní kdysi nacházela penězokazecká dílna. Mimo to se podařilo objevit také nejstarší jeskynní kresby v České republice. V útrobách Kateřinské jeskyně se jedná o teprve první průzkum takového druhu. A výsledky stojí za to.
Kateřinská jeskyně je jedna ze čtrnácti zpřístupněných jeskyní v Česku, kterou můžete navštívit.
V podzemních prostorách experti odhalili pozůstatky lidské činnosti z pravěku i středověku.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Historicky první výzkum započal začátkem srpna a pracovali na něm odborníci ze Správy jeskyní České republiky, Univerzity Palackého v Olomouci a Univerzity Karlovy v Praze. Jeskyně je pro veřejnost přístupná již více než sto let.
Uvnitř byly již dříve objeveny nejstarší jeskynní malby z celého území Česka, ale k tomuto objevu se nyní přidal další, a to neméně zajímavý. Archeologové použili sondy a zkoumali sedimenty v Ledové a Bezejmenné chodbě.
Ledová chodba obsahovala hlavně kosti pleistocenních obratlovců jako třeba medvěd jeskynní. Bezejmenná chodba ukrývala mnohem víc, například keramické střepy ze středověku i starší doby bronzové.
„Mnohem větší překvapení přinesl nález velkého množství polotovarů mincí, takzvané střížky, které nemají ražbu a mnohé jsou různým způsobem poškozené. Hojně se vyskytl také odpad plechů po výrobě,“ objasnil Petr Zajíček ze Správy jeskyní České republiky.
Nálezy podle pana Zajíčka znamenají jediné: v Kateřinské jeskyni se ve středověku nacházela tajná penězokazecká dílna. Přitom padělání peněž bylo v té době hrdelním zločinem. Není proto divu, že se skrývali právě v jeskynních chodbách. Pachatelům tehdy hrozilo mučení i trest smrti. Podobné pozůstatky jsou u nás známé také z Koněpruských jeskyní v Českém krasu.
Čerpali jsme z brnenska.drbna.cz