in

Krvavý sníh: zajímavý úkaz, který je však pro planetu hrozbou!

twitter.com
Reklama

Jezdíte v zimě na hory? A viděli jste už sníh zabarvený do červena, aniž by se na tom místě odehrál nějaký masakr? Nejedná se totiž rozhodně o krev, tento zajímavý úkaz má na svědomí úplně někdo jiný. Je pravda, že na fotografiích to může vypadat úchvatně, ale pro přírodu to zase taková výhra není. Proč? Je to totiž signál toho, že něco není úplně v pořádku.

Jedná se o řasu Sanguina nivaloides, která má schopnost zabarvit sníh do červena. Proč se to děje? Tato řasa je na světě již pěkně dlouho a za tu dobu se evolučně vyvinula. Řasy jsou ve skutečnosti zelené, ale když jsou na slunci, tak si nahromadí trochu pigmentu, aby se nespálily. Představit si to můžeme jako opalovací krém, v případě řas je červený a chrání ji.

Tomu, aby se řasy na ledovcích a sněhu šířily napomáhá také globální oteplování. Čím tepleji je, tím se rychleji množí. Řasy samotné zároveň díky červené barvě způsobují rychlejší tání sněhu. Pokud je totiž sníh bílý, tak má schopnost přirozeně odrážet sluneční paprsky, ale červený nikoliv.

Z evolučního hlediska můžeme Sanguina nivaloides obdivovat. Zároveň si však musíme uvědomit, že pro nás znamená další velký problém. Sníh v Alpách už tak v důsledku oteplování mizí. A nejen v Alpách, červený sníh můžeme pozorovat třeba i v Tatrách nebo v Krkonoších.

To, že rudě zbarvená řasa urychluje tání, je již dokázané. Někteří výzkumníci také tvrdí, že se řasa množí díky vyšší koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře. Je to tedy komplexní problém a zdá se, že nebude možné ho jednoduše vyřešit. Problém je, že pokud by se Sanguina nivaloides a další její příbuzné druhy rozšířily, značně by to urychlilo tání ledovců a sněhu.

Krvavá řasa představuje pro planetu možnou hrozbu. Proto budou výzkumy pokračovat a doufáme, že vědci přijdou s řešením.

Čerpali jsme z poznatsvet.cz, mix24.cz

Reklama