Letošní fotbalový turnaj v Kataru byl sice ještě před začátkem pod palbou kritiky, po jeho konci je však nakonec označován jako jeden z nejlepších v historii. Drží několik prvenství, v první řadě Katar je dosud nejmenší pořadatelskou zemí a jeho rozloha je přibližně 7x menší než rozloha České republiky. Na tomto šampionátu také padlo dosud nejvíce gólů, bylo jich rovnou 172, v průměru 2,69 na zápas. Pojďme si nyní na několik dalších NEJ podívat podrobněji!
Vítěz – Argentina
O zlaté Argentině a jejich cestou turnajem jsme již psali podrobnější článek (přečtěte si jej zde), takže nyní to trochu zestručníme. Tým z Jižní Ameriky zaznamenal na turnaji pouze jedinou porážku hned na začátku, paradoxně to bylo se Saúdskou Arábií, která je ze všech ostatních soupeřů asi tím nejhorším. Další zaváhání už nedopustili, ačkoliv to vždy nebylo jednoduché a dvakrát musely rozhodnout až penaltové kopy. Jejich nejlepším hráčem byl Lionel Messi, který vstřelil sedm gólů, mezi další esa patřili Julián Álvarez se čtyřmi góly, Enzo Fernandes či Nahuel Molina.
Je zde však jedna zajímavost, o níž jsme vás neinformovali – ani jsme nemohli. Messiho příspěvek na Instagramu, který přidal pár hodin po výhře, se stal rychle tím nejlajkovanějším, momentálně má přes 63 milionů liků a dá se očekávat, že toto číslo ještě vzroste.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nejhorší tým – Katar
Katar nemá moc velkou základnu světových fotbalistů a mnoho lidí již před šampionátem tipovalo, že i přes to, že jde o pořadatelskou zemi, tak jejich celek skončí úplně poslední, což se nakonec potvrdilo. Spolu s Kanadou jde o dva týmy, které nezískaly jediný bod, Kanada má však o vstřelený gól více. Katar ve své skupině, která rozhodně nepatřila mezi ty nejtěžší, vstřelil jediný gól a sedm jich inkasoval.
Na úvod turnaje prohrál 0:2 s Ekvádorem, poté přišla porážka 1:3 se Senegalem a nakonec 0:2 s Nizozemskem. Více gólů (11) dostala Kostarika, to bylo ale především díky porážce 0:7 se Španělskem.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Největší překvapení – Maroko
Tým ze severu Afriky zanechal na světovém turnaji výraznou stopu. Již ve své skupině hráli skvěle, na začátek zaznamenali bezbrankovou remízu s Chorvatskem, poté však porazili Belgii 2:0 a nakonec Kanadu 2:1, načež do play off postoupili z prvního místa.
V osmifinále po Belgii porazili další světový tým a to jejich “souseda přes moře” Španělsko, které po bezbrankových obou poločasech a následně i prodloužení udolalo na penalty. Ve čtvrtfinále narazili na další tým z Pyrenejského poloostrova Portugalsko. Portugalci se však neprosadili ani jednou a Maročané jediným gólem zničili Ronaldův sen s Portugalskem získat zlato z mistrovství světa, protože stejně jako Messi i on prohlásil, že se (zřejmě) bude jednat o jeho poslední světový šampionát.
Zastavit Maroko se podařilo až v semifinále Francii, která zvítězila 2:0 a na Maroko tak čekal souboj o třetí místo s Chorvaty. Chorvaté po bezbrankové remíze v základní skupině nyní zvítězili 2:1 a přidali do svojí sbírky bronzovou medaili. Maroko sice vysněnou medaili nezískalo, ale rozhodně se nemá za co stydět, dokázalo porazit tři týmy ze světové špičky a jedná se o první africký tým, který se dostal takhle daleko.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nejlepší hráč – Lionel Messi
“Bude to letos Ronaldo, nebo Messi?” Zněly dohady před turnajem. Faktem je, že Cristiano Ronaldo rozhodně na turnaji nepředvedl tolik, co se od něj očekávalo, jelikož vstřelil jediný gól. Ovšem Lionel Messi, to už byla jiná třída. Vstřelil sedm gólů, což je téměř polovina všech gólů Argentiny a i když jich většina byla z penalty, výrazně svému týmu pomohl k zisku zlata. K nim přidal ještě tři nahrávky a podílel se tak na desíti gólech z celkových šestnácti.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nejlepší střelec – Kylian Mbappé
Ačkoliv Messi získal individuální trofej pro nejlepšího hráče, trofej pro nejlepšího střelce si převzal jeho klubový spoluhráč Kylian Mbappé ze stříbrné Francie, ten totiž vstřelil o gól více, tedy osm. Ve finálovém střetu se navíc blýsknul hattrickem, což se před ním podařilo pouze Angličanovi Geoffu Hurstovi v roce 1966. Ačkoliv je Mbappému teprve 23 let, už nyní se řadí mezi přední fotbalové špičky a mít v tomto věku již jedno zlato a jedno stříbro z mistrovství světa, to se podaří málokomu. Navíc, jak jsme již řekli, Mbappé a Messi jsou na klubové úrovni spoluhráči, hrají za francouzský tým Paris Saint-Germain. Jak bude asi vypadat jejich první společná debata po návratu do klubové šatny?
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Letošní fotbalový turnaj je minulostí a další se uskuteční v roce 2026. Ten bude v určitých ohledech také přelomový, v první řadě se ho poprvé zúčastní 48 týmů, dále to bude poprvé, co si mezi sebe pořadatelství rozdělí tři země – konkrétně Mexiko, USA a Kanada. Zahrají si konečně po 24 letech na světovém šampionátu i češti fotbalisté?
Tématem jsme se inspirovali z livesport.com