Představte si, že máte v plánu dlouhou dovolenou, chcete procestovat kus světa a když se po čase vrátíte domů čeká vás ve schránce překvapení. Je tam dopis pro vaše pozůstalé – a vy jste úředně mrtvý. Své o tom ví Nick Fatouros. Jak k tomu vůbec došlo?
Čtyřiatřicetiletý Nick Fatouros z Montrealu se v roce 2022 vydal na plánovanou dlouhou cestu po Střední americe. Nedávno se vrátil domů a ve schránce ho čekalo nemilé překvapení. Než odjel pryč, dostal pokutu za rychlost. S tou nesouhlasil a poslal proto odvolání, poté se vydal na cesty.
Na začátku letošního března se Nick vrátil domů ze své poněkud až nezvykle dlouhé dovolené. Mezi poštou našel dopis o čtrnácti stránkách, který vyzýval pozůstalé, aby jeho pokutu zaplatili. Považovaly ho totiž za mrtvého.
👀😮 Nick Fatouros regreso a Canadá de unas largas vacaciones por Costa Rica; por no pagar una vieja multa de tránsito, el gobierno de Quebec lo declaró como “muerto”. https://t.co/3wztxXTPBz
— Excélsior (@Excelsior) March 15, 2024
„To je mi ale novinka, musel jsem se smát,“ vzpomíná Nick na dopis. Zároveň se mu však ulevilo, že jej otevřel jako první z rodiny. „Kdyby to otevřela moje matka, když jsem byl ještě na cestách, netušila by, co se děje,“ řekl Nick.
Co s tím lze nyní udělat? Nick musí dokázat, že není mrtev. Zní to zvláštně, ale je to tak. Podle právníka Williama Korbatlyho tento krok musí udělat co nejdříve. Tento úřední omyl s sebou totiž nese další komplikace, kterým by měl Nick předejít.
„Člověk pověřený výběrem pokut omylem použil šablonu dopisu, která se používá pro korespondenci s pozůstalými, a ne tu, která se běžně používá pro komunikaci s obviněnými. Za vzniklou situaci se omlouváme,“ vysvětlilo ministerstvo jejich omyl a jak k němu došlo.
Na vině byl tentokrát lidský faktor, jelikož zkrátka nejsme neomylní. Příslušné úřady však již naštěstí o Nickovi vědí, takže se snad vše podaří zdárně vyřešit a on bude zase “žít”.
Jak byste reagovali při takovém zjištění vy?
Čerpali jsme z novinky.cz