in

Nesmyslné zákazy! 13 zemí a jejich pravidla, které nechápe snad nikdo.

Reklama

Před každou cestou mimo Českou republiku se často snažíme seznámit s výletní destinací, jak to jen jde. Nějaké turistické památky, významná místa, tradice či zvyky. Málokdo se však zajímá o místní zákony. Málo koho by totiž napadlo, že budou některé samozřejmosti zakázány, jako třeba pantofle či tanec na ulici. Proč?

1. Řecko – počítačové hry

V roce 2002 orgány v Řecku zakázaly hraní videoher. Toto dokonce vedlo k zatčení návštěvníků internetových kaváren. Nejprve byl minimální trest 3 měsíce ve vězení a pokuta ve výši 5 000 EUR, zákon byl však o rok později zrušen pod tlakem Evropské unie. Nikdo nebude přeci pokutován za to, že bude hrát hry na počítači u sebe doma. Na veřejnosti v cybercafé zákaz stále platí.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

2. Írán – „západní“ účesy

Před několika lety Íránská vláda zakázala některé “západní” účesy. Úřady dokonce vytvořily katalog s ilustracemi povolených účesů, tetování a úpravu vousů, protože vousy muslimského muže mají posvátný význam.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

3. Malajsie – žluté oblečení

Nosit žluté oblečení v Malajsii vás bude stát 1,185 dolarů. Po pouličních protestech, na kterých byli povstalci oblečeni ve žlutých tričkách, ministr vnitra uložil zákaz nošení této barvy.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

4. Francie – kečup ve školních jídelnách

Francouzská vláda uložila omezení používání kečupu v jídelnách. Tímto způsobem úřady podporují zdravé stravování a tradice francouzské kuchyně. Jídelny mají právo podávat kečup pouze s hranolky a to ne víckrát než jednou týdně.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

5. Kanada – chodítky pro děti

Od roku 2004 vláda zakázala výrobu, prodej a distribuci chodítek pro malé děti. Ukázalo se, že předčasná chůze je nebezpečná pro vývoj dítěte. Ministr Pierre Pettigrew řekl : „Bezpečnost našich dětí je na prvním místě. S potěšením oznamuji, že Kanada je první zemí na světě, která zastavila prodej chodítek. “

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

Reklama

6. Švédsko – tanec v ulicích

Ve Švédsku nemůžete tančit na ulici bez oficiálního povolení, které musí být vyžádáno ve zvláštní instituci. Dokonce i sebemenší pohyb nohou v rytmu hudby nebo tance je nezákonný .

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

7. Brazílie – používání solárií

Zákon je platný od roku 2009. Zahrnuje zákaz používání, dovoz, pronájem a prodej zařízení pro umělé opálení. Opatření bylo přijato po zkoumání mnoha vědeckých údajů, které naznačují zdravotní rizika v důsledku vystavení ultrafialovému záření, které je považováno za „karcinogenní pro člověka“.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

8. Itálie – pantofle

V několika regionech Itálie můžete dostat pokutu za “špatné” boty. Úřady zakázaly turistům procházky v žabkách či pantoflích. Ten, kdo to poruší, bude muset platit od 50 € do 2500€. Je to kvůli bezpečnosti, protože záchranáři často pomáhají právě těm návštěvníkům, kteří mají potíže s kluzkými podrážkami.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

9. Austrálie – oprava světel či výměna žárovek po domácku

Ve státě Victoria je zakázáno provádět elektrické práce jen tak sám doma. Zákon stanoví, že tyto vysoce rizikové procesy musí provádět licencovaný odborník.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

10. Turkmenistán – černá auta

V této zemi se říká, že černá barva přináší potíže, zatímco bílá je symbolem štěstí. Právě proto byly černé vozy od roku 2018 zakázány . Majitelé, kterým se podařilo koupit vůz před zavedením vyhlášky, jsou povinni je nechat přelakovat.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

11. USA –  třesení, škubání a jakékoli podobné rychlé pohyby před psem

Ve státě Oklahoma se musíte mít před svým psem na pozoru. Žádné škubání,  třesení či jiné nekontrolovatelné pohyby. Faktem je, že takové chování může vyvolat jejich agresi. Můžete za to  dostat pokutu či být na chvíli zatčen.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

12. Thajsko – řízení bez oblečení

V Thajsku existuje pravidlo zakazující chodit a být na veřejných místech bez spodního prádla. Policie samozřejmě nebude kontrolovat, zda porušujete zákon. Řízení vozu bez košile je ale také nepřijatelné.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

13. Burundi – běhání

Běhání je v Burundi zločin. Prezident schválil zákon v roce 2014 a Burundiáni, kteří běhají, mohou být za určitých okolností odsouzeni k doživotnímu vězení. Běh může být povolen jen za určitýck kritérií, když si to situace žádá. Na základě bezpečnostních otázek se úřady rozhodly zakázat běhání ve skupinách po 2 a více lidech.

Zdroj : adme.ru
Zdroj : adme.ru

Reklama