Nejen, že se všichni potýkáme s energetickou krizí, nyní došlo dokonce k útoku na plynovod Nord Stream. Nebo to byla jen náhoda? V místech, kde z plynovodu Nord Stream začal v pondělí unikat plyn, zaznamenaly krátce předtím švédské a dánské měřící stanice masivní podmořské výbuchy. Krom spousty spekulací a teorií, co se mohlo stát, informovali v úterý odborníci o tom, že se zřejmě jednalo opravdu o sabotáž. Kdo za ní však stojí?
Nord Stream je soustava podmořských plynovodů, kterou je po dně Baltského moře přiváděn plyn z Ruska do Německa. Skládá se ze dvou plynovodů – Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Každý z nich vede plyn dvěma trubkami. Jejich poškození jsou hlášena ze tří míst, což samo o sobě svědčí o tom, že zřejmě nejde o náhodu.
Poškození vyšlo najevo v pondělí. Projevilo se výrazným poklesem tlaku v trubkách a to z obvyklých 105 barů na pouhých 7. V plynovodu Nord Stream 2 zaznamenali pokles již v pondělí, druhý den poté informovaly švédské a dánské úřady o masivních výbuších v místech, kde záhy začal plyn také unikat.
Odborníci se shodli na tom, že s největší pravděpodobností se jednalo o sabotáž. Podle bezpečnostního analytika Milana Mikuleckého v současnosti není možné s jistotou určit viníka. Byla by to čistá spekulace, ačkoliv se samozřejmě někdo logicky nabízí. Poškození plynovodu nahrává do karet Rusku, jež se snaží dlouhodobě vydírat Evropu tím, že zastaví dodávky plynu.
„Možnost opravy plynovodu samozřejmě existuje, ale je otázka, jestli na to je připravena technologie a zařízení. Pokud ano, tak je to otázka zhruba tří týdnů. Pokud ta zařízení na to nejsou připravená, tak to může trvat třeba půl roku. Nejde to ale opravit, pokud ten plyn uniká, tady budeme všichni čekat, jestli Rusové budou ochotni spolupracovat nebo ne,“ přiblížil dále Mikulecký.
Díky těmto špatným zprávám o úniku plynu se jeho cena opět vyšplhala výš. Rozhodně to v tomto období nejsou dobré vyhlídky.
Čerpali jsme z novinky.cz