in

Nový světový rekord Hranické propasti! Dno je ale stále v nedohlednu.

facebook.com facebook.com
Reklama

Nejhlubší zatopená sladkovodní jeskyně na světě je Hranická propast měřící minimálně 450 metrů. Až na dno se zatím výzkumníci nedostali. Ale nejnovější data z pondělí, kdy se týmu speleologů podařilo překonat dosavadní hloubku 404 metrů z roku 2016 o 46 metrů. Vše s pomocí robota, kterého v dalším objevování zastavila technická omezení.

Samotné akci, která trvala 6 dní, předcházely velké přípravy. Robot určený k mapování propasti byl nejdříve v červnu otestován v zatopeném vápencovém dole Kobanya v Budapešti. V polovině července pak byly z prostoru jezírka a z 15 metrové hloubky propasti vyzdviženy pomocí jeřábů zbytky spadlých stromů. Celkově zhruba 7 tun dřeva.

Akce zaměřená na mapování zatopených prostor začala 27. července. Členové výzkumné skupiny první den nainstalovali potřebnou kabeláž robota na plošinu u jezírka, postavili také základnu a nakonec provedli nezbytnou kalibraci. Druhý den tým provedl zkoušku všech čidel a funkcí robota v hloubce 80 metrů.

Třetí den výzkum provázely komplikace. Po úspěšném mapovacím ponoru do hloubky 200 metrů robot operátora upozornil, že do něj vnikla voda. Při vynořování ve 150 metrech přestal úplně komunikovat. Pro robota se tedy vydali potápěči, kteří ho našli a vyzvedli na hladinu. Opravy trvaly dva dny. Pak došlo k testovacímu ponoru, ale při něm se porouchal jeden z motorů. Další ponor se proto znovu odložil.

Šestý den byl zlomový. Robota se podařilo opravit a i přes nepříznivé počasí se mohlo pokračovat dál. “Prostory, které jsme zkoumali a mapovali jsou obrovské a ve 450m hloubce nás zastavila technická omezení podvodního robota. Starý hloubkový rekord jsme překonali o 46m (404m) a dosáhli jsme cílové hloubky 450m.” popsal předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu Michal Guba.

Přesto, že dna dosud nedosáhli, je to obrovský posun. Speleologové totiž při ponoru získali cenné údaje o podobě zatopené části propasti. Robot váží sto kilo a má průměr jeden metr. Při ponoru nasnímal velice podrobně členitý krasový terén, který vědcům promítl ve 3D mapě. Výzkum nadále pokračuje. Další hloubkový průzkum se plánuje až na příští rok.

Čerpali jsme z novinky.cz, facebook.com

Reklama