Když sociální sítě kolem roku 2009 začínaly, jistě nikdo netušil, kam až to může v budoucnu zajít. Influencer? Neznámý pojem. Tenkrát se pro různé sdílení zážitků používaly stránky jako třeba spoluzaci.cz, kde jste si mohli podle svého absolventského ročníku najít své staré spolužáky ze školy. K seznamování patřila zase hlavně stránka libimseti.cz, kde jste si mohli chatovat s potenciálními partnery.
Dnes se sociální sítě rozvinuly natolik, že najít člověka, který by je neměl, je celkem oříšek. Přesto se pravidelní uživatelé těchto internetových zdí plných novinek a zajímavostí z různých koutů světa alespoň občas snaží vypnout. Být offline. Co to ale znamená? A jak nám takový detox od sítí může zlepšit život?
Trend detoxu od sociálních sítí se šíří a jen ten kdo se opravdu vyzkoušel zcela vypnout z neustálého kolotoče příspěvků může říct jaké to je. Osvobozující. Naplňující. Nejde však o jeden den či týden. Skutečný detox by měl podobně jako s alkoholem trvat alespoň jeden měsíc. Tehdy bychom teprve měli zjistit jaké to je.
I když většina lidí tvrdí, že na sítích nachází spoustu zajímavostí, inspirujících videí i profilů, je to v první řadě velký žrout času. Nechtěli byste mít občas více času na své koníčky? Ušetřit například tři až pět hodin denně tím, že nebudete sedět a koukat do malé krabičky plného zajímavostí ale utíká vám život přímo před nosem? Ruku na srdce, kolik screenshotů v telefonu ještě někdy znovu otevřete?
Podle údajů, s nimiž nedávno přišel deník Wall Street Journal, v poslední době stále přibývá lidí, kteří se ze sítí dobrovolně stahují nebo již zkrátka nejsou aktivní. Proč? Důvody jsou různé ale nejčastěji je to ztráta soukromí, velké množství reklam a kampaní, negativní komentáře čehokoliv nebo agresivní diskuze pod příspěvky.
Ohlasy na detox od sítí jsou vesměs pozitivní, ale musíte se k tomu kroku odhodlat. Pokud máte strach, že by Vám něco velmi důležitého uniklo, asi to není zcela v pořádku, že? A že Vás odsoudí okolí? Opravdu tolik záleží na tom, co si o Vás ostatní myslí?
Co vy? Zvládli byste fungovat bez sociálních sítí?
Inspirovali jsme se na prozeny.cz, wsj.com