in

Opičí neštovice: Jejich rozšíření z Afriky až do Česka!

pixabay.com instagram.com
Reklama

Je to pár dní, co se začaly objevovat informace o tom, že se po světě šíří opičí neštovice, které se jinak běžně vyskytují hlavně v zemích západní a střední Afriky. Přesto, že je počet pacientů s tímto onemocněním mimo Afriku nezvykle vysoký, zatím se vznik další epidemie podle některých lékařů nepředpokládá. Objevil se však první pacient v Česku.

Nemoc se navzdory tomu, že je přenosná hlavně blízkým kontaktem, rychle šíří Evropou a také v USA. Aktuálně se jedná o stovky případů v 19 zemích. Některé státy již nařídily povinnou karanténu na 21 dní v případě nákazy, jedná se o Belgii a Německo. Z karantény mezi lidi mohou nakažení až poté, co jim opadnou strupy a zároveň musí být s nimi v izolaci ti, se kterými byli v kontaktu.

V úterý 24. května 2022 byl lékaři potvrzen první případ opičích neštovic v Česku. Pacientka se nachází v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Ta před nákazou pobývala na hudebním festivalu v Belgii. Po tom co se vrátila cítila příznaky jako slzící oči, zvýšená teplota až po bolestivé pupínky. Z pupínků se pak staly puchýřky, které praskly a ty již nebolely.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený REFRESHER Česko (@refreshercz)

Opičí neštovice jsou infekční onemocnění způsobené virem opičích neštovic. Objevuje se u některých druhů lidí i zvířat. Opičí neštovice se přenáší manipulací s masem volně žijících zvířat, zvířecím kousnutím nebo škrábnutím, kontaktem s tělesnými tekutinami nebo blízkým kontaktem s nakaženou osobou. Běžně je virus rozšířen spíše mezi africkými hlodavci.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený REFRESHER Česko (@refreshercz)

Narozdíl od Covidu-19, který je infekční ještě před projevem příznaků, jsou opičí neštovice nejvíce nakažlivé v době kdy už má pacient potíže. Což může být samozřejmě výhoda. Nejčastější prvotní symptomy jsou horečka, bolest hlavy, svalů, zduření mízních uzlin a únava. Následuje vyrážka ve formě puchýřků a taky stroupků.

Doufáme, že se tato nemoc nebude šířit stále rychleji, a že nás nečeká další pandemie. Lékaři ujišťují, že tomu zatím nic nenasvědčuje, avšak připouští, že rychlost šíření je velmi nezvyklá. Mohlo by se tedy jednat i o mutaci.

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz, blesk.cz, idnes.cz

Reklama