V poslední době se nemluví o ničem jiném, než o filmu Barbie a Oppenheimer. A i když byly oba dva snímky vydány ve stejný den a jedná se o zcela odlišné žánry, staly se z nich doslova kinohity. Obzvláště však snímek Oppenheimer vyvolal obrovský zájem a to o historii, samotného muže Oppenheimera “otce atomové bomby” a projekt Manhattan. Proto se dnes spolu podíváme, jak taková jeho atomová bomba vůbec funguje.
Jak můžeme ve filmu vidět, první bomba nazvaná “Little Boy”, byla shozena na japonské město Hirošima. O několik dní později byla na město Nagasaki shozena další atomová bomba a takzvaný “Fat Man” s podobně devastujícím účinkem. Jak to však vypadá v praxi?
Jak je možné že takové smrtící zbraně, dokáží vymazat města z mapy za méně než minutu? Na to nám odpověděl YouTube kanál AiTelly. Právě zde můžeme vidět animaci, která vysvětluje, jak taková Oppenheimerova atomová bomba funguje.
Jakmile je bomba shozena, aktivuje se spínač, který v určité výšce (což ví díky barometrickým snímačům a radarovému výškoměru) aktivuje tři námořnické zápalky. Ty zapálí náplň uvnitř bomby. To spustí čtyři sáčky s hedvábným práškem, kdy každý obsahuje asi dvě libry corditu, uranový projektil o rychlosti 300 metrů za sekundu. Uran narazí na další uran umístěný vpředu na bomby a společně se čtyřmi poloniovými iniciátory vyvolá jaderné štěpení. Tím začne štěpení atomů, což v několika vteřinách způsobí ohromující explozi. Takovou, že srovná se zemí i celé město, jak již víme.
I když je film Oppenheimer opravdu úžasný snímek, upřímně doufáme, že se s plody práce “otce atomové bomby” a jeho následovníků nikdy ve skutečném světě nesetkáme. A co vy a téma atomových bomb? Máte z této hrozby v dnešním světě strach?
Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com