Nedávné satelitní snímky Marsu, sdílené Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), vyvolaly online rozruch a zájem o tajemné “pavouky” na povrchu červené planety. Co se zdálo být podivnými tvory, plazícími se po marťanské krajině, má však vědecké vysvětlení.
Tito “pavouci” nejsou živé bytosti ani předmětem z hororu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jsou výsledkem složitého procesu, který začíná během zimních měsíců na Marsu, kdy se oxid uhličitý v atmosféře sráží a vytváří tenkou vrstvu ledu na povrchu.
Když přichází jaro, sluneční světlo proniká skrz tenkou ledovou vrstvu a spouští transformační reakci. Oxid uhličitý pod ledu se mění na plyn, který hromadí tlak pod ledu a nakonec proráží ledové desky. Tento plyn a tmavý prach vytvoří fontány nebo gejzíry, které tryskají na povrch a vytvářejí podivné tmavé skvrny, připomínající pavouky.
Esa’s Mars explorers’ spots “spiders” on Inca City across the southern polar region of Mars.
👉 https://t.co/lRo4QPakuN pic.twitter.com/GkMDJtEqza
— Erika (@ExploreCosmos_) April 27, 2024
Podle ESA jsou tyto jevy unikátní pro Mars a nebyly pozorovány na Zemi. Snímky zachycují tuto fascinující transformaci na okraji oblasti Marsu nazývané “Město Inků”, které díky své podobnosti s ruinami Inků na Zemi zaujalo zvláštní místo v průzkumu planety.
Zatímco některé z těchto jevů mohou působit strašidelně, ve skutečnosti jsou vědeckým pokladem, který nám pomáhá lépe porozumět povrchu Marsu a procesům, které ho utvářejí. Studium těchto “pavouků” nám může poskytnout klíč k odhalení dalších tajemství této tajemné planety a možná i odpovědi na otázku, zda někdy na Marsu existovaly podmínky pro život.
Tématem jsme se inspirovali na boredpanda.com