Každý z nás denně používá stovky věcí k tomu, aby si například zjednodušil práci, ale přemýšleli jste někdy nad tím, jestli ty předměty opravdu používáte správně? A nebo jestli o nich víme všechno? Pokud vás tento úhel pohledu nikdy nenapadl, tak nyní máte tu šanci. Pobavíme se spolu o top 10 obyčejných věcech z toho již méně známého směru.
1. Kešu
Kešu ořechy nejsou ořechy, ale řadí se spíše mezi peckovice. Získáváme je totiž z kešu jablek. Botanici nazývají tuto rostlinu i jako pseudoovoce.
2. Mléko
Mléko bývalo používáno nejen jako potravinářský výrobek, ale vyráběly se z něj i plastové šperky a doplňky: knoflíky, hřebeny, přezky, korálky, plnicí pera a kartáče. Jednalo se o tzv. kaseinový plast.
3. Jehelníček
Některé jehelníčky jsou naplněny pískem oxidu hliníku a železa, aby jehly či špendlíky leštil, brousil a odstraňoval z nich rez.
4. Škrabka
Pokud nemáte po ruce nůž a potřebujete rychle nakrájet cibuli na půlkolečka, použijte škrabku. Plátky cibule budou tenké a stejně rovné.
5. Brambůrky
Sáčky na brambůrky se neplní vzduchem, ale dusíkem. Ten totiž udržuje pochutinu čerstvou a poskytuje lupínkům potřebnou volnost během zacházení, aby se nepodrlily.
6. Struhadlo
Plno lidí používá struhadlo špatně. Každý typ břitů má totiž svůj význam. Drážkovaná strana je vhodná pro tenké plátky syrové zeleniny. Nejmenší otvory jsou pro tření sýry, citrusové kůry nebo ořechů. Klasické otvory struhadla jsou určeny ke strouhání sýra, mrkve, česneku atd. na tenké proužky. Strana s největšími otvory je vhodná na téměř veškeré ovoce a zeleninu nebo dokonce másla.
7. Bublinková fólie
Bublinková fólie byla vytvořena původně jako texturovaná tapeta pro sprchové závěsy. Nápad však nebyl úspěšný a tak návrhář našel pro svůj vynález jiné využití a to používání jako ochrannou balící fólii.
8. Deštník
Deštníky dříve sloužily výhradně ženám a ne k ochraně před deštěm, ale před sluncem. Muži tehdy deštník považovali za zženštilý vynález. Až Jonas Henway v 18. století se stal prvním mužem, který se kdy schoval před deštěm pod deštník.
9. Tampony
Všichni víme, k čemu dámské hygienické tampony slouží. Ale k čemu je na konci tamponů ta modrá vrstva? Tato „bezpečnostní zóna“ je vyrobena ze jiného materiálu, který extra pohlcuje vlhkost, aby opravdu nepronikal ani kapka.
10. Kožená bunda
První koženou motorkářskou bundu vyrobil v roce 1928 návrhář pláštěnek Irving Schott pro Harley Davidson. Model byl inspirován koženými bundami pilotů, ale jelikož tehdy se kožené bundy vyráběly téměř všude, Schott se chtěl odlišit. Proto do jejich designu vnesl šikmý tvar blesku.
Tak to by nás vůbec nenapadlo. Nejvíce nás překvapila skrytá funkce jehelníčku a i důvod, proč kožená bunda “křivák” má zrovna takovýto typ límce. A co překvapilo vás?
Tématem jsme se inspirovali na adme.media