in

Příspěvek na bydlení 2020: Jak to funguje?

unsplash.com
Reklama

Náklady na bydlení jsou vysoké a rodiny s nižším příjmem mají často problém s jejich placením. Pomoci jim může příspěvek na bydlení od státu. Kolik můžete v roce 2020 dostat a jak to funguje?

Příspěvek na bydlení patří mezi sociální dávky určené pro jednotlivce a rodiny s nízkým příjmem. Není to ale to samé, co doplatek na bydlení, který je dávkou v hmotné nouzi. Nárok na něj máte za jiných podmínek než v případě příspěvku na bydlení.

Co je příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení je forma finanční pomoci od státu pro ty, kteří mají nízký příjem a nezvládají tak pokrýt náklady na bydlení. Je při tom jedno, zda bydlíte v nájmu či ve vlastním. Musíte však mít v dané nemovitosti uvedený trvalý pobyt. Pro získání příspěvku se posuzuje váš rozhodný příjem s náklady na bydlení.

pixabay.com

Nárok na příspěvek na bydlení

Jak už bylo zmíněno, nárok na příspěvek mají lidé s nízkými příjmy. Jako rozhodující se přitom považuje příjem nižší než náklady na bydlení o 30 %, v případě Prahy o 35 %. Pokud máte příjem nižší, než je životní minimum – pro rok 2020 je stanoveno na 3 860 korun –, jako rozhodující se považuje výše životního minima.

pixabay.com

Posouzení příjmu

Do rozhodného příjmu pro posouzení nároku na příspěvek na bydlení se počítá jak příjem ze mzdy či platu, tedy ze zaměstnání nebo podnikání, tak i příjmy, jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenské, důchod, mateřská nebo rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě a ošetřovné. Příjmy se posuzují za předchozí čtvrtletí.

Navíc se zohledňuje příjem všech osob v domácnosti, nejen ten žadatelův. Do součtu se tak dostane příjem manžela a manželky, ale i dětí, které vydělávají. Přitom není podmínkou, aby osoby v jedné domácnosti také žily. Stačí, že u vás mají hlášený trvalý pobyt.

pixabay.com

Náklady na bydlení

O nároku na příspěvek mimo příjmu rozhodují i náklady na bydlení – výdaje za plyn, elektřinu, vodu, vodné a stočné, ale i za televizi a rozhlas či pevná paliva. Roli hraje i vlastnictví nemovitosti. Jestli jste v nájmu, pak se do nákladů na bydlení počítá i částka nájemného, stejně tak i náklady související s užíváním nemovitosti.

U družstevního bydlení se využívají srovnatelné náklady, které jsou vždy stejné podle počtu osob. V roce 2020 jsou stanovené:

pro jednu osobu – 2 128 korun,
pro dvě osoby – 2 912 korun,
pro tři osoby – 3 808 korun,
pro čtyři a více osob – 4 592 korun.

pixabay.com

Normativní náklady na bydlení

Normativní náklady na bydlení se budou brát v úvahu tehdy, když jste v dané nemovitosti v předchozím čtvrtletí nebydleli. Pak se započítá 80 % normativních nákladů. Tyto náklady ale mají své místo i při posouzení nároku na příspěvek – 30 % příjmu nesmí přesahovat normativní náklady na bydlení. Tyto náklady stanovuje stát podle počtu osob a počtu obyvatel v obci. Liší se také u nájemního a družstevního bydlení.

Reklama