in

Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku je téměř u konce!

pixabay.com
Reklama

Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku sahá svou plochou přes 1000 hektarů až do Německa. Po nekonečných dnech úporného boje velkého množství lidí a techniky bude snad živel brzy zkrocen. Sleduje ho nejen celé Česko, ale také spousta jiných států. Náklady zásahu hasičů jsou ve stokách miliónů korun. A co teprve škody v Národním parku. Techniku na pomoc k nám poslali dokonce z Itálie, Německa, Slovenska či Švédska.

Hořet v Národním parku České Švýcarsko začalo 24. července a vzhledem k počasí se oheň rychle rozšířil na plochu přes 1000 hektarů. Zasahuje až tisíc hasičů a stovky kusů nejen hasičské techniky. Nasazení hasičů a techniky stojí denně až 20 miliónů korun, celkové vyčíslení se nyní nedá určit. Některé obce v okolí byly evakuovány, lidé se nemohli vrátit do svých domovů.

Práci znesnadňovalo tropické horko, vítr, nepřístupnost terénu ale i covid, který se objevil ve velícím štábu. Do nepřístupného terénu se vydávali hasiči pěšky. Na zádech měli vaky s 20 litry vody a lana. Celkově si nesli zátěž zhruba 26 kilogramů. Kvůli vedru se museli i častěji střídat.

S likvidací požáru pomáhaly vrtulníky, letouny a bambi vaky. Ty nevlastní sami hasiči, ale policie či armáda. Letecká podpora přišla z Německa, z Itálie, ze Švédska nebo ze Slovenska. Slovenští kolegové s vrtulníkem za týden pomoci provedli 518 shozů, což je neuvěřitelných 1,5 milionu litrů vody.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený REFRESHER Česko (@refreshercz)

Do konce týdne by mohl být požár kompletně zlikvidován. Pak dojde k postupnému předávání uhašených sektorů správě parku. To však ještě vůbec neznamená, že by do nich ihned mohla veřejnost. „Například v soutěskách jsou popadané stromy a jsou částečně požárem poškozené,“ uvedl mluvčí hasičů Tomáš Kavka.

V Hřensku a okolí stále zůstává okolo 1000 hasičů, z toho je 450 dobrovolných, 430 profesionálních a zbytek tvoří podpůrný personál. Zhruba 700 hasičů je z jiných krajů a 300 z místních sborů v Ústeckém kraji. Počasí však stále hasičům příliš neprospívá. I když došlo v sobotu k ochlazení, vydatný déšť, který by byl tak potřeba, stále nepřišel.

Hasiči se již snaží po sobě uklízet, odstraňují poškozené hadice, rovnají techniku a připravují hlavně jižní části k předání. Do budoucna může vzniknout strategie požárního dohledu nad územím. Zajišťovat se může pomocí dronů, vrtulníky, nebo jednotkami hasičů či pracovníků parku.

A co bude s parkem dál? Většina území bude ponechána k přirozené obnově lesa po požáru. Dříve nebo později se s tím příroda popere sama.

Na co však nesmíme zapomenout, je neskutečná odvaha a nasazení jak dobrovolných, tak profesionálních hasičů a všech, kteří pomáhali tento obrovský požár zvládnout. Představa, že za tohle peklo možná může jeden nedopalek z cigarety je k zamyšlení. Co myslíte?

Čerpali jsme z irozhlas.cz, irozhlas.cz

Reklama