Proti kryptoměnám se Rusko stavělo již delší dobu. Upozorňovalo, že je lze využít k praní špinavých peněz či k financování terorismu. Nyní ruský prezident Vladimír Putin podepsal zákon, který zakazuje používat v Rusku kryptoměny jako platidlo.
Ruská Státní duma oznámila, že prezident Vladimír Putin podepsal již dříve představený návrh zákona, kterým se “pozastavují některé části stávajícího federálního zákona o bankách a bankovních činnostech.“
Součástí zmíněných změn, má být tato formulace: činnosti, při kterých se kryptoměny použijí jako platidlo, jsou nezákonné. Celý návrh zákona ve zkratce říká, že jediné povolené platidlo v Rusku je rubl a nic jiného. Zákon byl v původním znění schválen již 8. června, poté šel po několika revizích do horní komory a nakonec byl ve své finální podobě předložen prezidentu Putinovi.
Rusové jsou přitom velice aktivními uživateli kryptoměn. Ročně s nimi uskuteční transakce v objemu kolem pěti miliard dolarů (přes 100 miliard Kč). Rusko je také třetím největším hráčem v těžbě kryptoměn za Spojenými státy a Kazachstánem.
Co opravdu podpis prezidenta způsobil je to, že omezil použití kryptoměn jako platidla. Nic se však nepíše o možnosti s kryptoměnami obchodovat. Tomuto tématu se budou nyní věnovat další dva zákony, které mají záhy přijít. Aktuálně je řeší ruský parlament.
Jeden připravovaný zákon se bude zabývat regulací aktivity těžařů Bitcoinu, kteří se zřejmě budou muset registrovat podobně jako OSVČ. Druhý zákon se bude jmenovat “digitální měna”. Ten bude zase regulovat firmy, které se kryptoměnami zabývají, například burzy.
Co to skutečně přinese a jestli to je nebo není pro Rusko ten správný krok se zřejmě časem dozvíme. Co myslíte vy?
Čerpali jsme z kryptonovinky.cz