in

Tragický konec rekordu! Co způsobilo 1,5 milionu vypuštěných balónků?

pixabay.com
Reklama

Balónky nafouknuté heliem máme všichni spojené s oslavami a radostí. Děti je milují a vzhledem k tomu, co dokáže helium s naším hlasem, dá se s nimi užít i více legrace než by se zdálo. Umíte si však představit co způsobí 1,5 milionu takových balónků vypuštěných najednou z jednoho místa? Pokus o překonání světového rekordu se vymkl kontrole a skončil tragicky.

Nezisková organizace United Way of Greater Cleveland v americkém státě Ohio se v roce 1986 rozhodla překonat rok starý rekord Disneylandu v počtu najednou vypuštěných nafukovacích balonků. Byl to zajímavý nápad navíc spojený s dobročinností a nezdál se být nijak nebezpečný. Nebo o tom jen nikdo pořádně nepřemýšlel? Aby se akce povedla a zapsala se do Guinessovy knihy rekordů, měla organizace v plánu vypustit najednou 2 miliony balonků napuštěných heliem. Nakonec jich bylo o půl milionu méně, i tak to ale způsobilo katastrofu.

V rámci sbírky jste mohli koupit 2 balonky za dolar a tím přispět na dobročinnost. Přípravy na rekord trvaly půl roku. Nad náměstím Public Square v centru Clevelandu byla postavena tři patra vysoká ocelová síť potažená pletivem. Ta měla nafouknuté balonky do poslední chvíle udržet.

Den D nastal 27. září 1986, kdy od brzkých ranních hodin přes 2500 dobrovolníků plnilo balónky heliem. Lidé seděli pod ocelovou sítí a hotové balónky jednoduše pustili nad sebe a ty se připojily k ostatním. Během dne se však začalo zhoršovat počasí a hrozily bouřky a déšť. Síť s přesně 1 429 643 balónky byla proto předčasně uvolněna a za obrovského jásotu se vznesly jako mohutný oblak do nebes.

Proč ale poté nastalo peklo? Když pustíme balónek s héliem, tak se po vyčerpání helia snese opět k zemi. Organizátoři si mysleli, že balonky s héliem se vysoko v mracích rozptýlí a poté klesnou zpět k zemi někde daleko za Clevelandem. Trochu se ale přepočítali. Kvůli bouřkám se velice rychle blížila tlaková níže a začala balónky tlačit zpátky dolů do okolí města a také k hladině Erijského jezera. A to byl problém.

Rekord sice padl, ale za cenu dvou obětí na životech. Tou dobou probíhalo pátrání po dvou rybářích, kteří se ztratili na Erijském jezeře. Hlídka jejich prázdný člun našla, ale najít pak dva lidi v oranžových vestách ve vodě mezi tisíci barevnými balónky se jim už nepodařilo. Těla obou mužů voda vyplavila na břeh o několik dnů později.

Další nepříjemnosti čekaly na řidiče aut, kteří se záplav balónků lekali a nejednou kvůli nim bourali. Letiště Burke Lakefront Airport muselo přerušit provoz. Mnohé balonky doletěly až do Kanady, další přistály v okrese Medina, kde mimo jiné způsobily zmatek a následná zranění v chovném stádu arabských plnokrevníků.

Obrovská charitativní balónková akce tak způsobila více škody než užitku. Do Guinessovy knihy rekordů se sice Cleveland dostal, ale jen do té z roku 1988. Poté vydavatel tuto kategorii pro jistotu rušil, aby snad někoho nenapadlo pokoušet se o něco podobného. A to naprosto chápeme.

Čerpali jsme z iprima.cz

Reklama