Spojujeme často nemoci s něčím nepříjemným a často nebezpečným, avšak existují pro to i pádné důvody, pro je tak vnímáme. Jsou však i nemoci, které lze na první pohled porovnat se super schopnostmi, které by zajisté chtěl každý z nás! No nemáme pravdu?
1. Hyperthymesia – Super paměť
Hyperthymesia je stav paměti, kdy si člověk detailně pamatuje neobvykle velké množství svých životních zkušeností. Na světě existuje jen 60 lidí s takovou diagnózou. Pacienti mohou podrobně popsat každý den svého života – dokonce již od dětství. Mohou přednášet pasáže z knih, které četli před mnoha lety, stejně jako zprávy z kteréhokoli dne kteréhokoli roku. Tato schopnost je však spojena se silnými bolestmi hlavy, nespavostí a únavou.
2. Analgezie – necitlivost na bolest
Vrozená analgezie je stav, při kterém člověk nemůže cítit fyzickou bolest. Překvapivě bylo navzdory vzácnosti tohoto syndromu v jedné vesnici ve Švédsku nalezeno rovnou 40 případů. Na první pohled se zdá, že je to skutečná supervelmoc, protože syndrom neovlivňuje ani duševní zdraví, ani vzhled. Takový člověk vůbec necítí žádnou bolest. Nebezpečí onemocnění však spočívá v tom, že si pacient nemusí všimnout nemocí způsobujících bolest. Je to zvláště nebezpečné pro malé děti, které se mohou při hraní zranit, poškodit rohovku oka, ukousnout kousek jejich jazyka nebo si nevšimnout zlomené kosti.
3. Savantův syndrom – schopnost dělat prakticky všechno
Savantův syndrom je vzácný stav specifický pro jednotlivce s neurodevelopmentálními poruchami, jako je autismus a Aspergerův syndrom. Lidé s touto nemocí jsou velmi talentovaní v hudbě, malbě, výpočtech, kartografii a konstrukci 3D modelů. Dokáží okamžitě spočítat násobení i 3-ciferných čísel nebo vám říci, který den bude zrovna 5. května 3017. Stephen Wiltshire například nakreslil podrobnou mapu Londýna po jediném letu nad městem. I přes to mohou pacienti vykazovat méněcennost, včetně mentální retardace. Slavným příkladem savantisty je Forrest Gump z románu Winstona Grooma.
4. Necitlivost na chlad
Kromě lidí, kteří necítí bolest, existují i lidé, kteří necítí, že by jim byla zima Například, Wim Hof je Holanďan, který dokázal světu svoji neobvyklou odolnost na chlad. Zůstal ponořený v ledu po dobu 120 minut, vylezl na Mont Blanc oblečený v šortkách a dokonce plaval pod ledem zamrzlých nádrží.
5. Urbach – Wietheova choroba – úplná absence strachu
Urbach – Wietheova choroba je vzácná genetická porucha, která vede k úplné absenci strachu . Je známo pouze 300 případů a čtvrtina z nich se vyskytuje v Jižní Africe. Nejslavnější pacientkou, která nezná strach, je americká žena se jménem SM (tyto iniciály jí byly dány k zachování její anonymity). Vědci se ji pokusili vyděsit různými způsoby: dali jí na ní jedovaté pavouky a hady, pustili jí hororové filmy a zamkli ji ve strašidelných domech. Všechny pokusy byly marné. Kromě toho sama SM vyprávěla o děsivých situacích, které ji neděsily: útok muže nožem a případ domácího násilí, po kterém se jí stěží podařilo přežít. Vedoucí výzkumné skupiny uvedl, že je překvapivé, že žena je stále naživu, protože ztratila schopnost vyhodnotit nebezpečí.
Tak to je nářez! Kdo by to byl řekl, že mezi námi chodí opravdový lidé se super schopnostmi. Nám osobně se nejvíce zamlouvá ta nemoc, díky které necítíte bolest a pak ta, díky které nepociťujete strach. Naprosto dokonalou paměť bychom ale nechtěli. Dokážete si představit, že byste si pamatovali do detailu přesně všechny svoji životní selhání, problémy, hádky, rozchody a podobně? Přeci jen, život není jen o těch krásných věcech.
Čerpali jsme z brightside.me