in

Včely jako spasitelé života? Toto by se s námi stalo, kdyby vyhynuly!

pixabay.com
Reklama

Že jsou včely důležitý a užitečný hmyz určitě víte. Možná však nevíte, že na jejich životě skutečné závisí i ten náš. Situace, kdy by všechny včely do jedné na světě vyhynuly, je dokonce zařazená mezi deset nejhorších přírodních katastrof. Bohužel, za posledních padesát let se snížila světová populace včel na polovinu, zároveň se ale ztrojnásobila zemědělská produkce, protože to mělo opylování. Pojďme se nyní podívat trochu podrobněji na to, jaké by vyhynutí mělo důsledky a jak (a jestli vůbec nějak) bychom se s tím vypořádali!

Důsledky vyhynutí včel

Běžní lidé by to poprvé výrazně pocítili při běžném nákupu potravin. Med a ovoce zdaleka není to jediné, za co můžeme vděčit včelám, ve skutečnosti 76% veškeré potravinové výroby je závislé na opylování včelami. Samozřejmě včely nejsou jediným hmyzem, které dokáží opylovat rostliny, ale jiné druhy by to samy nezvládly a tak by rostliny čekal stejný osud, jako včely. Z regálů obchodů by tak začaly mizet produkty, kromě medu, ovoce a zeleniny by to byla například i káva, med, vanilka, cukr a další rostlinné produkty. Další odvětví, které by bylo zasažené, by byl textilní průmysl, včely totiž opylovávají i bavlník, ze kterého se vyrábí bavlna. Přestalo by se vyrábět i spoustu léků, které se vyrábí z rostlin, například acylpyrin.

Spolu s tím by samozřejmě ubývala pracovní místa, která by kvůli absenci vstupů najednou byla zbytečná. Tím pádem by začalo hromadné globální propouštění a nezaměstnanost by najednou byla vysoká. Ekosystém by se postupně začal hroutit a začaly by hynout drobní savci či ptáci, kteří spoléhají na včely. Některé rostliny a plody, které by díky včelám nevyhynuly, by v obchodech byly extrémně drahé. Odhaduje se například, že náklady na pěstování jablek by se zvýšily o 8000%. Lidem by se na minimum snížila pestrost jídelníčku, co by však nevymizelo, by byly například obiloviny, které jsou opylovávány větrem.

pixabay.com

Řešení vyhynutí včel

Dalo by se očekávat, že by se výrazně zintenzivnila odvětví, jako je například rybolov. Ekonomiky po celém světě by začaly masivně investovat do různých způsobů a technologií na záchranu zemědělství. Se ztrátou pracovních míst by naopak vznikala i nějaká nová místa, ve velkém by se například začali najímat opylovači, kteří by ručně pomocí štětečků opylovávaly květy (toto je mimochodem skutečný způsob, který se praktikuje v místech, kde nežijí žádné nebo velmi málo včel). Je ovšem pravda, že by to bylo natolik nákladné, že by se muselo vybrat pouze určité množství potravin, které bychom takto zachránili a ostatní bychom nechali zaniknout.

V neposlední řadě by nám zde mohla pomoct i robotizace, firmy by začaly vyvíjet malé roboty, jejichž úkol by byl opylovávat květy a tím nahradit včely. Tyto miniaturní roboti se skutečně již někde testují, například ve Finsku vznikly pod názvem “Fairy”.

pixabay.com

 

Albert Einstein jednou prohlásil, že pokud by vyhynuly všechny včely, do čtyř let bychom kompletně vyhynuli i my lidé. Tehdy možná nebyl daleko od pravda, přeci jenom všechna odvětví vč. zemědělství nebyly zdaleka na takové úrovni, jako dnes. My bychom to sice nejspíš nakonec zvládli, ale i tak by následky byly dalekosáhlé a určitě je lepší dělat vše proto, aby tento černý scénář nenastal.

Čerpali jsme z youtube.com

Reklama