Pro mnohé z nás se svět od roku 2020 (po Covidu) zdá být trochu divný. Je to jako by realita, kterou jsme znali, se někam ztratila a my zůstali ponořeni v něčem, co není úplně skutečné. Tento zvláštní pocit sdílí mnoho lidí a nedávno se jednomu muži podařilo pojmenovat a vysvětlit tento bizarní fenomén.
Mike Mancusi, americký komik a tvůrce obsahu na Instagramu a TikToku, se rozhodl prozkoumat tento jev ve svém virálním videu, které oslovilo tisíce lidí. V něm se ptá: “Máte pocit, že poslední čtyři roky vašeho života od roku 2020 nebyly jako skutečná realita?” A zdá se, že mnozí souhlasí.
Jeho vysvětlení? Že už nežijeme ve skutečném světě. Mancusi tvrdí, že rok 2020 nás odtrhl od našich fyzických existencí a vtáhl nás do světa digitálního, kde žijeme převážně online. Místo toho, abychom zažívali skutečný život, trávíme čas v našich telefonech a sociálních sítích, což nás odděluje od reality.
@mikemancusi Life hasnt felt like reality since 2020 #existentialcrisis #existentialism #existential #2020 #technology #millennials #millennial ♬ original sound – Mike Mancusi
Podle Mancusiho je naše propojení s digitálním světem podobné hraní videohry, kde jsme neustále vystaveni „strašným věcem“, kterými musíme projít. A co je ještě horší, neustále toužíme po potvrzení a uznání online, což nám brání žít v přítomnosti.
Ale jak se vyhnout tomuto pocitu, že naše skutečná existence byla vymazána? Mancusi nabízí jednoduché rady: odpojte se od online světa a stravte čas s lidmi kolem sebe. Podporuje myšlenku, že sdílení štěstí a zážitků online není nutné a může dokonce negativně ovlivnit naše emocionální zdraví. Reakce na jeho video ukazují, že tento pocit není ojedinělý. Lidé se cítí odtrženi od reality a někteří dokonce popisují, že jejich životy se zdají být zastavené v čase.
Zdá se, že fenomén „ne-skutečné reality“ je skutečným problémem, který mnoho z nás zažívá. Možná je čas udělat krok zpět od digitálního světa a znovu se propojit se skutečným životem kolem. A co si o této teorii myslíte vy?