Vánoce se blíží a s nimi nejen kapr a salát, ale také nálož pohádek a filmů. V dnešní době, kdy je v TV na výběr mnoho programů si jistě každý vybere to, co má rád. Co se ale v pohádkách nedovíme, jsou různé zajímavosti a zákulisní informace. Pojďme se na některé z nich podívat.
Věděli jste, že hotel U Supa z pohádky Tři veteráni opravdu existuje?
Krásná Vánoční pohádka od Svěráka Tři veteráni se většinově odehrává v království Monte Albo. Spousta scén proslulých nesmrtelnými hláškami se odehrává v Grand hotelu U Supa. Vznik tohoto hotelu byl inspirován skutečným hotelem v Černé hoře, který se jmenoval Grand hotel Lokanda. Tento hotel byl osazenstvem i vybavením velmi podobný hotelu U Supa. I osud hotelů byl velmi podobný. V pohádce hotel zbořily otřesy princeznina velkého nosu a v realitě byl hotel zničen při zemětřesení. Nejtěžší hereckou roli zde měla představitelka princezny Vida Skalská-Neuwirthová, protože musela na plac vždy o hodinu dříve. Maskéři totiž museli dokonale zamaskovat dva metry dlouhou hadici, představující princeznin nos.
Princezna ze mlejna – kráska s parukou?
Velmi oblíbená pohádka od režiséra Trošky. Věděli jste, že Andrea Černá – představitelka Elišky měla během natáčení paruku? Pozornému divákovi neunikne, že Jindra v jedné části filmu zmíní vesničku Hoštice – současně se natáčelo Slunce, Seno….. A vzpomínáte na zámek, kde Belzeba a Vodněna čekaly jako nevěsty na Jindřicha? Tato scéna byla natáčena na zámku v Březnici, kde se v 16. století odehrál tajný sňatek Filipiny Welserové a Ferdinanda II. Tyrolského.
Byl jednou jeden král. Jak se Milena Dvorská dostala k roli?
Hlavním představitelem této tradiční pohádky je Jan Werich. Původně měl ale onu roli hrát František Smolík. Roli jeho dcery Marušky ztvárnila Milena Dvorská. K roli se ale dostala náhodou, když si přišla k panu Werichovi pro autogram a on si vzal její adresu s tím, že ji pozve na casting. Adresu ale následně ztratil, a tak zadal štábu úkol najít v Prostějově rodinu Dvorských, která má dceru s modrýma očima. Milenu našli a o tom, že je obsazena do role Marušky se dozvěděla na Štědrý den, kdy ji přivezli šaty princezny Krasomily z pohádky Pyšná princezna.
Pelíšky – improvizace v přímém přenosu!
Na tento film byl vyčleněn velmi malý rozpočet. Herečce Emílii Vašáryové nemohli ani z finančních důvodů poslat scénář. Vypadalo to, že natáčení bude zrušeno. Nakonec měl film ale velký úspěch a vydělal 62 124 058Kč a v kinech ho navštívilo 1 060 375 diváků. Nesmrtelné hlášky zná jistě každý milovník tohoto filmu. Málokdo ale ví, že některé z nich vznikly čistou improvizací. O to se postarali především kolegové Miroslav Donutil a Bolek Polívka. Takto vznikla například hláška “A skláři nebudou mít co žrát,” nebo “Proletáři všech zemí, vyližte si pr..el”
Noc na Karlštejně – natáčení za plného provozu.
Hudební pohádka Noc na Karlštejně byla natáčena za plného provozu Karlštejna. Natáčení tak velmi často kazily davy turistů. Většinu natáčecích dní pršelo a tak se často muselo natáčet ve večerních hodinách. Filmaři také během natáčení poškodili kapli sv. Kříže, protože zapálili svíčky a ty následně opálily výzdobu. Škoda byla nevyčíslitelná. Také je třeba připomenout fakt, že do kaple sv. Kříže byl zakázán přístup ženám. Zákaz vstupu na celý Karlštejn tak, jak je vyobrazeno ve filmu je jen pověra.
Třetí princ – náročný terén v horách i splašený kůň.
Pohádka Třetí princ byla na natáčení velmi náročná. Většina scén se natáčela v Adršpašských horách a scény byly natočeny bez zdravotní újmy především díky práci horolezců, kteří připravili speciální úchyty. Náročná byla také práce se zvířaty. Kůň se s Pavlem Trávníčkem v jedné scéně skutečně splašil a ujel s hercem na zádech několik desítek kilometrů. Nelehké bylo také ztvárnění dvojrolí Pavla Trávníčka a Libuše Šafránkové.
A jaké zajímavosti z českých filmů a pohádek znáte Vy?
inspirovali jsme se na moda.cz