Sociální síť TikTok čelí žalobě rodičů, jejichž dcery zemřely, když se inspirovali výzvou s názvem Blackout Challenge, kolující právě na této síti. Holčičky ve věku 8 a 9 let tuto výzvu sledovaly a nakonec se rozhodly ji zkusit. Bohužel skončila smrtí obou děvčat. O co vlastně jde a proč si rodiče myslí, že za smrt dětí může právě TikTok?
Dneska žijeme v době internetu. Dnešní děti už neznají život bez něj. Spousta rodičů sama tráví dost času na různých sociálních sítích. Děti se fotí a poté to sdílí se svými přáteli a nejen s nimi. Školáci si bez mobilu a někdy i internetu už ani nevědí svůj život představit. Podobně to měly také obě holčičky.
Osmiletá Lalani z Texasu dostala mobil k narozeninám a během pár měsíců se stala na TikToku závislou. Chtěla se proslavit svými tanečními videi. Když však jednou jela několik hodin s nevlastní matkou autem, dostala se k videím, kde lidé natáčeli tzv. Blackout Challenge. Šlo o to, že se škrtili do té doby, dokud neztratili vědomí. Chtěla ho napodobit a možná získat více slávy, avšak našli ji s oprátkou kolem krku. Přesně jako ve videu.
Devítiletá Arriani z Milwaukee měla mobil od svých sedmi let. Na TikToku sledovala hlavně taneční nebo pěvecká videa. Postupem času začala zkoušet výzvy. Dokonce o tom mluvila s rodiči, že nějaká dívka při tom i zemřela. Ti však usoudili, že chápe nebezpečí a stačil jim slib, že se na podobná videa už dívat nebude. Poté ji našli uškrcenou obojkem.
Žalobu podala právnická firma Social Media Victims Law Center a zmiňuje i další děti z USA i Austrálie, kteří se stali obětí. Žaloba tvrdí, že se děti k videím dostaly na základě algoritmu, který uživatelům doporučuje podobná videa, která by se jim mohla líbit. Majitel TikToku zatím soudní spor komentovat nechce.
Většina výzev kolujících na sítích je zcela neškodných, jde jen o to, překonat sám sebe a natočit to na video jako důkaz. Některé vznikají pro podporu různých spolků, kde vybrané peníze jdou na dobrou věc. Najdeme však i spoustu těch nebezpečných například sníst lžíci skořice do šedesáti sekund. Nezní to tak hrozně, avšak někteří se při tom udusili. Když totiž natáčíte sami u sebe doma, není tam nikdo, kdo by vám případně mohl pomoct. Děti navíc hůře odlišují bezpečné výzvy a naopak ty, které je mohou třeba i zabít.
Čerpali jsme z irozhlas.cz