in

Žije už 32 let v hliněné chatce! Tu si sám postavil, je bez elektřiny i vody.

youtube.com youtube.com
Reklama

Někteří z nás mají občas už civilizace dost a nejraději by odjeli na pustý ostrov. Pokud máte možnost jet z města na chatu a na víkend si odpočinout od ruchu velkoměsta, je to fajn. Představte si ale, že odejdete do odlehlého lesa. Tak si vlastníma rukama postavíte domek z hlíny a žijete tam od svých čtyřiadvaceti let. Pro někoho nemožné, pro Freidmunta Sonnemanna skutečnost. Ačkoli to zní dost samotářsky, jemu tento způsob života vyhovuje. Nepotřebuje elektřinu, tekoucí vodu, splachovací záchod, doktory ani civilizaci. I když jednu vymoženost přece jenom má.

Šestapadesátiletý Freidmunt Sonnemann žije již 32 let v hliněné chýši bez vody a elektřiny. Zdražování energií ho proto rozhodně netrápí. Žije ve vlastnoručně postavené hliněné chatce v odlehlé zalesněné oblasti pohoří Hunsrücku u Longkampu. „Nic z toho se mě netýká,“ naráží na znatelné zdražování elektřiny v Německu a dalších zemích.

Jak to u něj vypadá? V domku samozřejmě nemá ani klasický splachovací záchod, je vybaven pouze suchým kompostovým záchodem. Během zimy topí v krbu, ale rozhodně nemá ve svém obydlí 21 stupňů. Tvrdí, že je to zbytečné plýtvání. Raději se prý tepleji obleče. Dřevo na topení Sonnemann získává z pozemku své malé farmy nazývané „Königsfarm“, ale také z okolí.

Muž žijící v lese je si vědom toho, že jeho způsobem života by každý žít nemohl. Na druhou stranu ale zastává názor, že lidé mají příliš mnoho věcí a ve skutečnosti si vystačí s málem. „Způsob života v průmyslových zemích, který vede většina obyvatel, není dlouhodobě udržitelný. Určitě dojde časem k přehodnocení,“ říká šestapadesátiletý muž s dlouhými vlasy a plnovousem.

Živí se pěstováním vzácných rostlin na svém asi čtyřhektarovém pozemku. Jejich semena pak prodává. Na farmě mu však také pomáhají lidé, kteří za ním jezdí a pobývají tam. „Teď je nás tu osm. Přicházejí sem také proto, aby získali ‚určitý odstup‘ od ‚světa venku‘,“ zmiňuje Sonnemann.

Když přijde nějaký zdravotní problém, s většinou z nich si také lesní muž poradí sám. Nic jiného bychom ani nečekali. Dokonce se jeho farmě vyhnula i pandemie koronaviru, která trápila zbytek světa. V posledních letech navštívil jenom zubaře. „Jsem vlastně svým vlastním léčitelem,“ říká.

Jedinou vymoženost, kterou si muž v lese nyní nainstaloval na svou stodolu, je solární panel. K čemu ho potřebuje? Chce si pustit pračku a také nabít svůj akumulátorový šroubovák. Takže se přece jen u něj najde nějaký záblesk civilizace.

Co říkáte na tento způsob života? Zkusili byste si ho? Nebo raději ne? Co by vám chybělo nejvíce?

Čerpali jsme z wn24.cz

Reklama