in

Žije Vám na obličeji! Že ne? A znáte trudníka?

youtube.com
Reklama

I když je to těžko uvěřitelné, přesto je to pravda. Na našem obličeji velmi často žije roztoč jménem trudník mazový nebo trudník tukový. Že jste ho ještě neviděli? To jistě ne, jsou velcí jen asi třetinu milimetru a můžeme je najít ve vlasových folikulech či mazových žlázách. Nejčastěji je máme v oblasti brady, nosu, čela a zad.  Živí se kožním mazivem. Aktivní jsou pouze v noci. Vylézají na povrch a páří se. Děsivé? Tak se na ně koukneme pořádně zblízka.

Je celkem pravděpodobné, že trudníky máte na sobě také Vy. Tito drobní roztoči jsou paraziti člověka. Na rozdíl od trudníka psího, který způsobuje vážné kožní choroby, jsou trudníci na člověku zcela neškodní. Není se tedy čeho obávat a nákaza se nijak neléčí. Konkrétně žijí trudníci ve váčku, kde mohou být až tři najednou. Napadeno je od 20 – 100 % lidské populace. Jak se šíří? Třeba používáním společného ručníku v domácnosti.

„Adaptují se na soužití s lidmi a postupně mění svůj genom, což vede k neobvyklým tělesným znakům i chování oproti jiným druhům,“ řekl Jan Štefka z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd, který se parazity zabývá již téměř dvacet let. Sám v minulosti zvažoval, že by se evolucí trudníků zabýval, nakonec si však zvolil raději vši. Parazity najdeme téměř všude, jde o nejrozšířenější životní strategii.

pixabay.com

Dlouho se mělo za to, že trudníci jsou zodpovědní za tvorbu akné nejen na obličeji. Šlo by o tzv. druhotnou bakteriální infekci. „Myslelo se, že trudníci mají slepou trávicí soustavu, tedy že po celý život akumulují zbytky potravy, a když uhynou, prasknou, obsah se vylije do okolí a způsobí reakci v podobně akné,“ popisuje Štefka. Výzkumy však pokročily a objevilo se něco velmi zajímavého.

Trávící soustava trudníků má rozhodně vývod a z problémů z akné byli obviněni naprosto neprávem. Dnes se naopak má za to, že tito roztoči fungují jako uklízeči mazových žláz a spíše než by škodili nám tak prospívají.

Pokud byste si chtěli na svém obličeji trudníka chytit a zkoumat, nejlépe to jde s klasickou lepící páskou. „Nejjednodušší je použít obyčejnou lepicí pásku, kterou přilepíte na obličej a strhnete. Je velká šance, že se vám takto podaří trudníka z vlasového folikulu vytáhnout, a můžete ho následně pozorovat pod mikroskopem či jinak analyzovat,“ popisuje parazitolog Štefka.

„Pro mnohé je představa pářících se trudníků na našich obličejích děsivá, ale na našem těle žije mnoho podobně neškodných a okem neviditelných organismů. Tím, že jsme je teď trochu více poznali, se pro nás nic nemění,“ říká parazitolog Štefka. Což je samozřejmě pravda, ale ne každý si to uvědomuje. Lidské tělo je plné překvapení a zajímavostí, o kterých mnohdy nemáme ani tušení. A někdy je to možná dobře. Nebo ne?

Čerpali jsme z tydenikhrot.cz, wikipedie.org

Reklama