Jistě každý z vás poslední rok zaznamenal obrovský růst čínské obchodní online aplikace Temu. Stránka či aplikace v mobilu má stejnou funkci, jako například Aliexpress, SHEIN či Wish, je však o něco více nebezpečná. Láká své zákazníky na nízké ceny, aby z nich mohla dostat potřebné informace.
Určitě už každý z vás slyšel o čínském online tržišti jménem TEMU. Spoustu lidí miluje jejich nízké ceny a rychlost doručení, které nabízí spolu s výhodnými slevami. Podle bezpečnostních expertů však odesílá na čínské servery obrovské množství uživatelských dat. Dle dostupných informací stačí pouhá instalace jejich aplikace a čínské servery získají vaše: telefonní číslo, adresy, datum narození, historii prohlížeče, odkazy na sociální sítě, informace o poloze a data z mikrofonu.
Online marketplaces continue to be a source of dangerous products for consumers. This new research by our 🇬🇧 member is yet another proof. BEUC members consistently find unsafe and illegal activities online. More: https://t.co/mJrFpd1QZj https://t.co/xE9f5DNRrt
— The Consumer Voice (@beuc) February 9, 2024
Z velké části se jedná o sběr dat z operačního systému Android (v současné době má více než 100 milionů stažení na Google Store), každopádně iOS taktéž odesílá citlivá data, ne však v tak obrovském množství. Milovníci levného zboží zde najdou podobný sortiment, jako například na populárním webu Aliexpress a to za lepší cenu.
“Temu je nejnebezpečnější aplikace, kterou má veřejnost k dispozici! Nejvíce mi vadí, že odesílá informace o každém uživateli na své domácí servery v Číně. Nejhorší na tom je, že tyto informace nijak nesouvisí s funkcí aplikace a odesílání je tak zbytečné. Přístup například ke kontaktům, které k využívání uživatel nepotřebuje je nelogické,” prohlásil šéf společnosti Grizzly Research, Siegfied Eggert.
Inspirovali jsme se z: letemsvetemapplem.eu