Reborn znamená v překladu znovuzrozený. A tak nějak by se daly popsat také reborn panenky. Někdy jsou na první pohled opravdu nerozeznatelné od skutečných miminek. Jejich detaily jsou až neskutečně dobře zpracované. Po celém světě je sbírá spousta nadšenců. Některé rodiny se o ně starají jako o živé miminko. Některým reborn panenka pomáhá zacelit rány po ztrátě vlastního dítěte nebo balancuje skutečnost, že děti mít nemohou. Ale kde je hranice mezi tím, že pomáhá a tím, že může prohloubit skutečný problém?
Umělci, kteří tyto realistické panenky vytvářejí, se nazývají reborners. Proces jejich vytváření se nazývá reborning. Zdá se vám to přehnané? A to teprve začínáme. Pokud si panenku koupíte, celý proces je jako skutečná adopce. Proč? Dostanete k ní také něco jako rodný list, tedy certifikát o výrobě. Panenky tak mají při prodeji přiděleno jméno, váhu, výšku a den narození. To je den, kdy je jejich stvořitel přivedl na svět, tedy kdy je vyrobil.
Kolik za taková panenka stojí? Ceny se různí, ale za kvalitní práci zaplatíte kolem 10 tisíc korun. Seženete však exempláře i za 80 tisíc, většinou na amerických stránkách. Ty jsou navíc ještě vylepšené tím, že v sobě mají strojek, který napodobuje dýchání a srdeční tep. Nově panenky umí také vypít mléko, a po vykonání potřeby se musejí přebalit. Sběratelky jsou svými panenkami tak fascinované, že za jejich výbavičku a značkové oblečení dávají desetitisíce.
Panenky mohou mít otevřené či zavřené oči, sevřené pěstičky, různou barvu pleti i vlásků. Ty jsou navíc tak dokonalé, že je nerozeznáte od skutečných lidských vlasů. Na tělíčku panenky jsou drobné žilky a flíčky, které dokonale připomínají skutečná miminka. Reborn panenky se poprvé objevily ve Spojených státech v 90. letech minulého století a postupně se dostaly také do Evropy.
Existují sběratelky, které panenky kupují, aby si rozšířily svou sbírku. A pak je tady druhá skupina žen, pro které je realistická panenka nástrojem, jak se vyrovnat se ztrátou vlastního dítěte. Lze totiž na zakázku vyrobit v podstatě kopii vašeho miminka. Další ženy si chtějí uchovat miminko už odrostlého dítěte. Nebo se tak lépe vyrovnávají s tím, že jim děti odrostou a osamostatní se.
Truchlícím rodičům však odborníci nedoporučují, aby nahrazovali své zesnulé dítě panenkami a vytvářeli si k nim emocionální pouta. Reborn matky tvrdí, že panenkami děti nenahrazují, ale uchovávají si je v paměti. Je v každém případě potřeba se svým smutkem pracovat a nejlépe taky navštěvovat třeba psychologa. Panenka totiž nikdy dítě nenahradí a může tak způsobit více škody než užitku.
Co říkáte na reborn panenky vy? Už jste o nich slyšeli? Jednu má doma třeba také ShopaholicAdel.
Čerpali jsme z lp-life-cz