Když se řekne „žraloci“, mnoho z nás si představí hned napětí, dráždivou hudbu a hlavně – krev. Nejnovější experiment vedený bývalým inženýrem NASA Markem Roberem se pokusil prozkoumat tento legendární vztah mezi žraloky a krví, a co zjistil, je možná překvapivé.
Stereotypy
Kdo by neznal scénu z “Hledá se Nemo”, kde velký bílý žralok Bruce ztratí sebekontrolu při pachu krve? Tento obrázek je natolik zapadlý do kultury, že se mnoho lidí domnívá, že žraloci mohou cítit i nejmenší množství krve z velké vzdálenosti. Mark Rober se rozhodl tento stereotyp postavit na hlavu.
Experiment ve vodách Baham
V červenci 2019 se Mark Rober vydal na místo zamořené žraloky, aby otestoval, jak daleko žraloci cítí krev ve vodě. S pomocí mořského biologa Lukase Tippela postavili komplikovaný systém, který umožnil pumpovat do moře různé tekutiny – od rybího tuku po lidskou krev.
Překvapivé výsledky
Přestože se očekávalo, že žraloci budou reagovat na všechny tekutiny, výsledky byly překvapivé. Zatímco na rybí tuk nebo moč nereagovali, krev přilákala neuvěřitelných 41 žraloků. To naznačuje, že žraloci mají skutečně značný zájem o krev, ale ne o jakoukoli.
Fáze dva: Test lidské krve
V další fázi experimentu Rober použil lidskou krev a zjistil, že žraloci přišli, ale pouze na pomalejší čerpání. To naznačuje, že zájem žraloků o krev může být vyvolán, ale ne nutně v takovém měřítku, jak se obáváme.
A jaký je závěr? Mark Rober tímto experimentem nabídl pohled do reálného chování žraloků vůči krvi. Zatímco mýtus o jejich citlivosti na krev je částečně pravdivý, není to tak dramatické, jak se často zobrazuje v médiích. Možná je čas, abychom přehodnotili své chápání této fascinující skupiny mořských tvorů.
Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com